Kočky s nadváhou

Nejen my lidé trpíme obezitou, ale i kočky se potýkají s tímto problémem. Pro kočky, které jsou agilní a flexibilní, je nadváha stejně škodlivá jako pro člověka. Příliš mnoho tuku na žebrech, znamená zátěž na klouby, narušení metabolismu a začíná bludný kruh. Kdo má nadváhu, tak se neochotně pohybuje a nadváha dále roste. Ale jaký může být „dietní plán pro kočky“.

Co způsobuje obezitu?
Způsob života koček se za poslední tisíciletí dramaticky změnil. Divoké kočky musely celý den lovit, aby si sehnaly dostatek jídla. V našich bytech, ale bývá pro naše tygříky málo podnětů k pohybu. Navíc jim dopřáváme výživné jídlo ve velkém množství. Mnoho majitelů koček dává svým kočkám k dispozici granule po celý den a kromě toho jim dávají i denní příděl konzerv. Není proto divu, že tolik koček trpí obezitou. Jak ale u koček poznáme obezitu?

Můžete použít následující pravidlo:

U těžké podvýživy jsou vidět žebra a pánevní kost pouhým okem. Při pohledu shora má výrazný pas. U koček s podváhou se dají snadno nahmatat obratle a žebra. Při pohledu shora je viditelný pas. Ideální váhu poznáme podle toho, že žebra nahmatáme, ale nevidíme je. Při pohledu shora má kočka mírně viditelný pas.

U obézní kočky jsou žebra skrytá pod silnější vrstvou tuku. Pas je stěží rozpoznatelný. Těžká obezita se vyznačuje, tím že se žebra nedají téměř nahmatat. Tuk se ukrývá v pase. Kočka je těžkopádná, neochotně se pohybuje, většinu času tráví spánkem nebo jídlem. Tím začíná bludný kruh.

Teď je třeba jednat, protože nadváha je pro Vaši kočku velká zátěž. První krok je zajistit větší pohyb. Hrajte si s kočkou a s hračkami (dají se využít různé udice, myšky míčky apod.). Kupte si nějaké nové hračky, nebo si je samy vyrobte, není to nic složitého ani nákladného.
Také pomalejší příjem potravy je důležitý. A pokud docílíte toho, že kočka přijímá potravu formou hry a pomalu bez hltání, je to již ten správný směr k ideální hmotnosti. K tomu poslouží například krmná stanice Hagen Cat It Design Senses labyrint

Štíhlý – ale zdravě!
Takže kočičí zdravé cvičení by mělo být doprovázené propracovaným dietním konceptem. Protože opatrnost je zde na místě. Kočky jsou velice citlivé na rychlé hubnutí. Radikální hubnutí může vést až k „jaterní lipidóze“ nebo „ztukovatění jater“. Kočky s nadváhou potřebují méně kalorií ale stejné množství vitamínů a minerálů, jako jejich hubenější kamarádi…Vhodným řešením jsou krmiva, šitá na míru koček s nadváhou, pomůžou jim zdravě zhubnout.
Dnes trh nabízí mnoho Light-krmiv pro kočky s nadváhou. Tyto krmiva mají nízký obsah kalorií, ale mají dostatek živin, aby Vaše kočka zůstala zdravá. Přísada jako je L-karnitin může pomoct nastartovat metabolismus. Vyvážený poměr vápníku/fosforu je důležitý pro rovnováhu minerálů v těle a může snížit riziko vzniku močových a ledvinových kamenů. Kvalitní bílkoviny zaženou pocit hladu.

Ale označení „Light“ neznamená automaticky dobré. Nízkokalorická krmiva jsou k dostání v mnoha stupních kvality. Nekupujte krmivo slepě jen podle označení, ale vždy si pečlivě prohlídněte složení. Co platí pro kvalitní kočičí jídlo: Masožravci vyžadují vysoký podíl kvalitních bílkovin. Sacharidy využijí jen velmi málo. Maso jako ta nedůležitější část výživy by mělo být uvedené na začátku seznamu ingrediencí. Rostlinné vedlejší produkty nebo kukuřice by krmivo mělo obsahovat jen velmi malé množství, protože jak bylo psáno výše, kočka sacharidy nevyužije. Jen zatěžuje trávení kočky a její močové ústrojí. „Maso a vedlejší živočišné produkty“ můžou obsahovat orgány, jako jsou játra a slezina a dokonce i chlupy nebo rohy.

Mimochodem: Váš veterinář vám může pomoci při výběru diety. Dokáže určit, jak moc obézní je Vaše kočka a doporučit jemnou metodu hubnutí.

Hodně štěstí Vám i Vaší kočce!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*