Agility

Zajisté už jste všichni slyšeli o Agility, sportovní novince, kterou nabízí stále více a více kynologických klubů. Prvopočátky a postupný rozvoj této aktivity se datují do rozmezí 70.-80. let, ale nebudeme si zbytečně lámat hlavy datumy a rovnou přejdeme k představení sportu.

Zjistili jste, že Váš pejsek má energie na rozdávání nebo naopak chcete ze svého cvalíka, povalujícího se celý den na gauči, udělat štíhlého „atleta“, který nemyslí pouze na to, kdy se bude podávat další lahodný chod?

Představujeme Vám AGILITY – sport, který se inspiroval překonáváním překážek v ježdění na koni – v parkuru.

Páníček/panička pomocí povelů, gest a udáváním směru navádí pejska na jednotlivé překážky, které jsou postupně zdolávány. Pes se tak kromě zdolávání překážek, navázání spolupráce se svým psovodem, naučení se povelů, zvládání nevyzpytatelných situací a reagování na ně, naučí postupně si zvykat i na ostatní psy. Není to jen o pohybu, výcviku, ale i o upevňování vzájemného přátelského pouta, koordinaci ale i o prožívání radosti ze společných snah a úspěchů.

Pro koho je vhodné Agility?

Většinou se mluví hlavně o border koliích, bearded koliích a dalších pasteveckých plemenech. Proč by ale nemohli překážky zdolávat i např. mopsíci, labradoři nebo voříšci? Na rasu se meze nekladou, je však důležité vzít v potaz, že plnohodnotné agility se všemi překážkami je vhodné pouze pro vyspělé psy, kteří jsou plní energie, mají vyvinuté kosti a klouby. Štěňátka samozřejmě jednoduché překážky mohou překonávat, ale rozhodně pro ně nejsou vhodné skoky do vzduchu a různé přeskoky. Ti nejúspěšnější a nejhorlivější týmy to v závěru mohou dotáhnout až na vnitrostátní či mezinárodní soutěže.

Takže si to shrňme! Agility je v podstatě psí parkur, který spolu realizují páníček/panička a pejsek jako jeden tým!

Mezi překážky řadíme:

1. Jednoduché skokové překážky – skok daleký, proskakovací kruh
V naší nabídce můžete pro svůj trénink najít např. agility překážku pro skok vysoký ( s volně nastavitelnou výškou) nebo agility proskakovací kruh (s volně nastavitelnou výškou).

2. Probíhací překážky – slalom, pevný tunel, tunel látkový
Rozšiřte svůj parkur také o Agility Fun & Sport Slalom-Set tyče 12 ks, Agility tunel částečně vyztužený nebo Trixie agility tunel pro rozmanitý a energický program, který je důležitý pro zdravý a dlouhý život.

3. Překážky s kontaktními zónami – houpačka, kladina, šikmá stěna, atd.
Prvek, který pomáhá pejskovi se zvládáním rovnováhy a stejně tak formuje i důvěra ve svého páníčka, který psa učí a vede ho přes vratkou podložku – Trixie agility houpačka.


Vše, co potřebujete k tomu, abyste začali společně se svým pejsekm s Agility, najdete zde:
Překážky, tyče na slalom, kruhy, tunely či houpačky ⇒

Samozřejmě je důležité pejska za každý sebemenší úspěch patřičně odměnit, aby zůstal motivovaný a výcvik tak byl úspěšnější.


Nevhodnější jsou k tomu malé pamlsky či měkké plátky nebo tyčinky, které se dají dobře porcovat.
Na pamlsky a další maličkosti, které jsou nezbytné k tréninku, nabízíme praktická pouzdra či tašky za opasek.

Tímto asi vše v krátkosti o agility! Váš zoohit tým Vám přeje spoustu úspěchů v počátečních odhodláních i v pokročilém výcviku a budeme se těšit na Vaše příspěvky, popř. fotky Vašeho chlupatého sportovce při zdolávání nástrah agility!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*