K čemu je pokojová klec pro psy dobrá?

Pokojová klec pro psy může být velmi užitečná a při správném používání rozhodně neznamená týrání psa. Při troše cviku může sloužit jako místo spánku a odpočinku, které Vašemu miláčkovi poskytne útočiště a pocit bezpečí.

Místo odpočinku

Štěně potřebuje mít své místo a také dostat výchovu, aby nevykonávalo svoji potřebu kdekoliv po bytě nebo nelikvidovalo zařízení bytu; tak vzniká nebezpečí, že okouše například i předmět nebezpečný pro jeho zdraví. Štěně se do svého útočiště může uchýlit také tehdy, když se bojí (např. při luxování, stěhování atd.).

Zajistit bezpečnost štěněte i ochránit byt Vám může pokojová klec. Při správném používání se stane oblíbeným místem štěněte.

Ponechání štěněte o samotě

Psi jsou smečková zvířata. Na samotu je štěně potřeba navyknout – ponechání o samotě v něm přirozeně vyvolává velkou úzkost. Zvládání těchto situací může pomoci pokojová klec.

Navyknutí na pokojovou klec

Není vhodné nechat Vaše štěně hned zpočátku samotné nebo je zavřít v kleci, protože bez předešlého navykání může toto vyvolat u štěněte paniku. Naopak by si štěně mělo klec od začátku spojovat s něčím příjemným. To je zapotřebí nacvičit krok po kroku:

  1. Pomocí pamlsků a hraček nalákejte štěně do klece. Štěně rychle pochopí, že odměnu získá jen tehdy, když je v kleci, a proto bude do klece brzy nadšeně pospíchat.
  2. Pokud se bude štěně cítit v kleci (ještě otevřené) dobře, zavřete na chvíli dveře. Zůstaňte ale v blízkosti štěněte tak, abyste jej viděli nebo slyšeli.
  3. Teprve pokud nebude štěněti zavření klece nijak vadit, opusťte místnost.
  4. Zůstaňte chvíli venku a ještě předtím, než začne být pes neklidný nebo kňučet, se k němu vraťte. Po vstupu do místnosti nevěnujte štěněti velkou pozornost.
  5. Po pár minutách otevřete bez velkého zájmu klec. Pes rychle pochopí, že zavření dveří klece, ve které si bezpečně odpočívá, neznamená nic hrozného.

Pokud štěně po zavření dveří zneklidnělo, pár dní je ještě na klec navykejte pomocí pamlsků a chvály, než postoupíte dále. V následujících týdnech byste měli štěně za to,  že se uchyluje do svého útočiště, znovu a znovu chválit. Pobyt v zavřené kleci s ním denně nacvičujte.

Pokojová klec by měla být zařízena co nejútulněji

Zařiďte klec tak útulně, jak je to jen možné – vybavte ji dekou, pelíškem, oblíbeným pamlskem a nebo hračkou, kterou bude mít štěně k dispozici jenom v kleci. Osvědčené jsou takové hračky, které psy na delší dobu zabaví. Pes si díky tomu bude spojovat se svým „doupětem“ jen pozitivní zážitky a bude se v něm cítit vždy bezpečně.

Přes den můžete nechávat dvířka klece otevřená. Jen pokud to situace vyžaduje, zavřete je. Štěně se tak bude moci v případě potřeby kdykoliv uchýlit do svého doupěte. Při správném používání psi svoji pokojovou klec milují a rádi v ní spí.

3 Replies to “K čemu je pokojová klec pro psy dobrá?”

  1. Pingback: Dale

  2. Pingback: Norman

  3. Pingback: Antonio

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*