Řešení problémového chování psů s pomocí hraček Kong

Vyvinutí hraček Kong bylo prý inspirováno historkou jednoho majitele psa, který dal svému vytrvale štěkajícímu čtyřnožci kus gumy z pneumatiky svého automobilu v zoufalé snaze svého psa utišit. Ten byl žvýkáním své nové hračky nadšen natolik, že brzy nato vznikly hračky Kong využívající podobného designu a téže průmyslové silné gumy.

Hračky Kong mají velmi rozličné způsoby využití. Mohou sloužit jako žvýkací hračky, hračky k aportování, k naplnění pamlsky nebo jako dávkovače krmiva. Vřelý vztah, který má většina psů ke svým hračkám Kong, z nich činí dokonalou pomůcku při výcviku.

Problémové chování nebo přirozený instinkt?

Většina „problémového“ chování psů se vyskytuje jednoduše proto, že jsme vytrhli divoké zvíře z jeho přirozeného prostředí a očekáváme, že se bude adaptovat na naše domovy a životní styl. Neočekáváme opak, tedy že se my budeme přizpůsobovat psovi, a mnohdy mu bohužel ani nenabízíme alternativy, aby mohl dát průchod svému přirozenému chování. Unikátní hračky Kong Vám však mohou pomoci tento problém vyřešit!

Nekousej to!

Psi rádi něco koušou a žvýkají, především štěňata tímto způsobem objevují svět a později si žvýkaním předmětů ulevují od bolesti při přezubování. Mnozí psi rádi žvýkají předměty i v dospělosti a obzvláště čelisti velkého dospělého psa mohou způsobit velké škody na Vašem majetku. Pes nerozlišuje mezi starými pantoflemi a novými značkovými botami, takže byste mu měli určit alternativu, například hračku Kong naplněnou pamlsky, a pochválit ho pokaždé, když si za objekt žvýkání zvolí hračku a nikoliv jinou věc z Vaší domácnosti.

Přesměrování pozornosti

Pozornost štěněte, vybíjejícího svou energii problémovým chováním, můžete odvést tím, že mu nabídnete možnost hry s jeho oblíbenou hračkou. Přetahovaná nebo aport je obvykle lepší metodou, jak vybít přebytečnou energii, než snažit se štěně přimět, aby sedělo nebo stálo – to je opravdová výzva pro jeho schopnost sebeovládání.

Pokud Váš pes nemá rád cizí osoby a přitom má v oblibě svoji hračku Kong, můžete hračku použít jako pomůcku pro počáteční prolomení bariér mezi ním a Vaší návštěvou. Pobídněte návštěvu, aby psovi hodila hračku jako aport. Tímto způsobem můžete přispět k tomu, aby Váš pes cizí osobu snáze přijal a vnímal ji jako nového kamaráda na hraní, který rozumí tomu, jak skvělá je jeho hračka Kong!

Štěkání

Když divocí psi a vlci loví na svých teritoriích, jsou většinu dne v pohybu. Neustálé štěkání Vašeho psa je často známkou znudění a přebytku energie, kterou pes nemůže přirozeným způsobem vybít. Jestliže nemáte čas trávit se svým psem spoustu času v parku, můžete mu pořídit hračky, které jej během dne zaměstnají, budou jej mentálně i fyzicky stimulovat, a to s příslibem chutné odměny za jeho úsilí.

Zkuste naplnit hračku Kong Classic např. trochou arašídového másla nebo svému psovi pořiďte plastový Kong Wobbler, který naplňte pamlsky. Jakmile Váš pes do této hračky šťouchne, hračka se začne kutálet po zemi do nepředvídatelných směrů a postupně z ní budou vypadávat pamlsky. Pro Vašeho psa to bude vzrušující „lov“!

Úzkost ze samoty

Psi jsou smečková zvířata a v přírodě tráví jen velmi málo času sami. Z toho důvodu má mnoho psů strach ze samoty, což se projevuje úzkostí a problémovým chováním jako je štěkání, pomočování a kousání předmětů. Psa můžete naučit být o samotě tak, že jej začnete na krátkou dobu opouštět.  Pokud budete opouštět dům jinými dveřmi, než kterými se pak vrátíte, můžete tím přispět ke zklidnění Vašeho psa. Odcházení z domu můžete trénovat několikrát denně, aniž někam opravdu odejdete (vezmete si však stejně jako při skutečném odchodu klíče, oblečete si kabát atd.).

Pokud necháváte svého psa o samotě, opatřete mu atraktivní hračku a naplňte ji pamlsky. Hračky naplněné snacky patří mezi nejoblíbenější pomůcky používané cvičiteli a majiteli psů. Jejich unikátní tvar zajišťuje, že psovi zabere nějaký čas dostat se ke všem pamlskům uvnitř, zejména pokud pomažete vnitřní stěny arašídovým máslem nebo mokrým krmivem a Kong pak vložíte na několik hodin do mrazáku.

Čím plníte Kong Vy? Pošlete nám do komentářů své„recepty“, ať se mohou ostatní pejskaři inspirovat!

2 Replies to “Řešení problémového chování psů s pomocí hraček Kong”

  1. Pingback: harvey

  2. Pingback: Stephen

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*