Který kočkolit je ten nejlepší?

Nedokážete se vyznat v široké nabídce kočkolitů? Zvolit si ten správný z nepřeberného množství druhů a značek, které jsou v současné době na trhu k dispozici, opravdu není jednoduché.

Mnohé kočky jsou vybíravé nejen co se týká krmiva, ale i ohledně steliva. Pokud máte potíže vybrat to správné stelivo pro Vaši kočku,  zkuste si pročíst odpovědi na některé z nejčastějších otázek, které jsou nám v zoohitu ohledně kočkolitů pokládány.

Který kočkolit je nejlepší?

Odpověď na tuto často kladenou otázku není nijak snadná. Všechny kočky jsou jedinečné a mají velmi rozdílné preference ohledně své toalety. Kočky mají mnohem lepší čich než lidé a některé z nich nesnášejí silně perfémovaná steliva. Naproti tomu jiným kočkám tato steliva očividně nevadí. Značky jako Extreme Classic nabízejí jak parfémované, tak i neparfémované kočkolity.  Mnohé kočky nemají rády velká zrna steliva pod svými tlapkami a jsou ochotny chodit pouze po nejjemnějším, měkkém jílu.

Může se stát, že první steliva, které Vaší kočce zkusíte nabídnout, jí nebudou vyhovovat. Doporučujeme proto zkusit nejprve malé balení steliva, abyste případně nemuseli zbytečně vyhazovat nevyhovující kočkolit a tím i peníze.

Jak funguje hrudkující stelivo?

Jedná se o nejoblíbenější a obecně nejefektivnější typ steliva. Hrudkující stelivo je vyrobeno z bobtnajících  částeček jílu, které po kontaktu s tekutinou vytvářejí pevné hrudky. Výsledné hrudky lze lehce prosít a od zbytku steliva oddělit. Mezi nejlepší hrudkující steliva patří Extreme Classic (v případě pochybností si pročtěte komentáře!). Hrudkuje rychle a odbourává pachy. Navíc je vzhledem ke kvalitě k dostání za poměrně příznivou cenu – 15 kg za 369 Kč!

Je  hrudkující stelivo vhodné pro koťata?

Tradičně je pro koťata doporučován nehrudkující kočkolit, ačkoliv nad škodlivými účinky hrudkujícího steliva pro koťata stále visí otazník. Nedoporučování hrudkujících steliv pro koťata pramení z obavy, že by kotě mohlo spolknout hrudku, která by mohla uvíznout v jeho trávicím traktu.

Rozšířeným a tradičním stelivem z jílu je Catsan Hygiene. Jedná se o nehrudkující stelivo sestávající ze zrn z jemné křídy a křemenného písku, které nasakují tekutinu jako houba, čímž je zajištěna příjemná a suchá toaleta.

Co je zvláštního na silikátových stelivech?

Poměrně novým vynálezem jsou steliva ze silikagelu, která plně absorbují moč a pachy a není zapotřebí je průběžně vybírat. Není nutno je několikrát denně promíchávat. Samozřejmě je však i zde třeba vybírat výkaly, takže tu nadále zůstává spousta práce! Při pravidelném promíchávání může silikagel malé kočce vydržet až měsíc, než je nutno jej kompletně vyměnit.

Silikagelové kočkolity bývají dražší než jiné typy steliv, ale v našem eshopu často nabízíme výhodné akce. Právě teď například můžete zakoupit tři různá balení steliva Tigerino Crystals na vyzkoušení o 16% levněji!

Existují kočkolity, které jsou ekologicky odbouratelné?

Ano! Ekologicky odbouratelné kočkolity jsou vyrobeny zpravidla z rostlinných vláken nebo dřeva. Lze je snadno zlikvidovat v toaletě.

Jeden z nejoblíbenějších kočkolitů tohoto typu je Cat’s Best Öko Plus. Systém přírodních rostlinných vláken je mimořádně výkonný v pohlcování tekutin, díky čemuž toto stelivo vydrží mnohem déle než běžné kočkolity z jílu. Další výhodou je šetrnost vůči životnímu prostředí!

Existuje stelivo, které nebude kočka roznášet po celém domě?

Některá steliva neulpívají tolik na tlapkách koček a nejsou tedy tolik roznášena po domě. Cat and Clean Brilliant Plus patří mezi ta steliva, která doporučujeme v případě požadavku na kočkolit, který bude roznášen co nejméně. Je to zvláštní směs hrudkujícího jílu a silikátových granulí, které absorbují moč a pachy.

Ke každému stelivu doporučujeme nějakou předložku před kočičí toaletu, která ochrání oblast kolem toalety před znečištěním kočkolitem. Také v případě toalety Booda Clean Step je znečištění okolí toalety minimální, protože hodně steliva ulpí na schůdcích, které kočka schází při opouštění toalety.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*