Jsou králíci vhodným mazlíčkem pro děti?

Snad každé dítě si přeje mít nějakého domácího mazlíčka. Když se rodiče rozhodnou toto přání splnit, často z různých důvodů nepořídí psa či kočku, ale nějaké drobnější zvíře, které nepotřebuje tolik péče- například králíka. Chov králíků je ovšem často náročnější než mnoho lidí předpokládá. Na co je třeba dbát, aby se králíci cítili dobře, zůstali zdraví? A jsou to opravdu vhodná zvířata pro děti?

Roztomilost, dlouhé uši a hebká srst- to je něco pro děti! Děti si většinou přejí domácího mazlíčka na hraní a mazlení. Králíci  jsou ale bázlivá zvířata, připravená vždy v pozoru, na útěku před nepřítelem. Je pravda, že se sice dají ochočit, mohou si zvyknout i na pohlazení. Vyžaduje to ovšem hodně trpělivosti, než tito malí chlupáči získají k člověku důvěru. Co jim však k srci nepřiroste, je neustálé nošení po bytě či nahánění.

Právě proto nejsou vhodným mazlíčkem pro malé či hlučnější děti. Při nevhodném zacházení může být králík agresivní a dítě kousnout. Starším dětem musí rodiče vysvětlit, jak se k těmto tvorům chovat.

Navíc jsou králíci aktivní v šeru, to znamená v ranních či večerních hodinách. Přes den spí. Aby měli klid a při spaní nebyli rušeni, neměla by klec stát v dětském pokoji, kde si děti přes den hrají. Všeobecně hlučné místo také nelze doporučit. Znamenalo by to pro ně neklidný spánek a velký stres.

Ve volné přírodě žijí králíci ve větších skupinách. Jsou to velmi společenská zvířata, proto se pro jejich zdraví a blaho doporučuje chovat králíky alespoň dva. Často se říká, že vhodným společníkem pro králíka je morče, nicméně to není pravda.

Králíci potřebují mnoho pohybu. Z tohoto důvodu musí mít dostatečně prostornou klec. Pokud jsou chováni venku, potřebují prostornou králíkárnu, nejlépe s výběhem. I v bytě chovaným králíkům musí být každý den poskytnout výběh pod dozorem, protože na ně zde číhá mnoho nebezpečí. Mezi ně patří například elektrické kabely, které mohou králíci ohlodávat a kousat.

Králíci potřebují nejen dostatečně velké obydlí a výběh,  „králičí domov“ musí být i adekvátně zařízen. U zoohit najdete vhodné vybavení a mnoho dalších doplňků právě pro králíky. Do každé klece či králíkárny patří správná podestýlka, miska na krmivo a na vodu či pítko, pelíšky na spaní a odpočívání, skrýše na schovávání a pro správnou zábavu mazlíčků i hračky. Protože se králíci zabavují hlodáním, což je důležité i pro obrušování jejich stále rostoucích zubů, je třeba jim vždy poskytnout vhodné předměty k ohlodávání. Ve výbězích a ohrádkách umístěných venku jsou důležitá stinná místa.

Každý, kdo si chce pořídit králíka jako domácího mazlíčka, si musí důkladně rozmyslet, jestli je to právě pro něj vhodné zvíře. Rodičům musí být jasné, že péči o domácího mazlíčka nemohou nechat zcela jen na dětech, musí na ně alespoň dohlížet.  Mimo to děti často časem ztratí o roztomilé zvířátko zájem, což znamená, že péči musí převzít rodiče. Avšak při správném chovu se mohou králíci dožít deseti až dvanácti let a majiteli přinést mnoho potěšení.

One Reply to “Jsou králíci vhodným mazlíčkem pro děti?”

  1. Pingback: Anonymous

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*