Agility s kočkou neboli cat agility

Agility je dnes již známou psí sportovní disciplínou, konají se v ní nejrůznější závody- dokonce i na mezinárodní úrovni.

Ale co takhle agility s kočkou?

Pro mnohé znalce zvířat je to až nepředstavitelné, neboť kočky jsou známé jako nevychovatelná, tvrdohlavá zvířata a  nespolupracující mazlíčci. Opravdu? Nechte se v rámci cat agility přesvědčit o opaku! Kočky se ve volné přírodě musí rychle přizpůsobit novým situacím a musí umět reagovat. Volně žijící kočky se starají denně o stravu a chrání svůj revír, jsou hbité a aktivní. Možnost v klidu odpočívat na gauči nepatří mezi jejich přirozené aktivity. Nicnedělání je i pro naše domácí tygříky kontraproduktivní, protože jsou to stále co se týče stavby těla a myšlení divoké malé šelmy.

Především kočky žijící v bytě potřebují zábavu, při které si mohou procvičovat své šedé mozkové buňky a udržovat pružnost svalů. Díky tomu jsou agility sportem vhodným právě pro kočky.

Stejně jako psi i  kočky musí v agility překonávat parkurové překážky. Při tréninku nejde o maximální počet zvládnutých překážek nebo o dokončení v  co nejlepším možném času. Jde o zábavu, proto kočka absolvuje parkur bez vodítka a obojku. Pamlsek, pochvala či oblíbená hračka motivují i tu nejpohodlnější kočku!

A jak vypadají překážky v agility pro kočky? Máme pro Vás menší přehled:

Můstek

–          Úzké dřevěné prkno mezi dvěma židlemi vyzývá k balancování. Ze začátku slouží pamlsky nebo oblíbená hračka jako podnět k tomu, aby si kočka na neznámý most stoupnula.

Rampy

–           varianta můstku pro pokročilé: dvě kobercem potažená dřevěná prkénka se PEVNĚ připevní na obou stranách židle. Slouží jako rampa, kterou kočka musí vylézt nahoru a opět slézt dolu.

Tunel

–          Ať již koupený nebo podomácku  vyrobený tunel pro kočky neslouží pouze ke schovávání snacků- je to i výborná překážka. Pozor: pohodlnou látkovou rouru kočka často chápe jako místo vhodné k odpočinku!

Hledání pamlsku

–          schovejte oblíbený pamlsek Vašeho domácího tygříka do ruličky od toaletního papíru, pod gauč nebo do prázdného květináče. Zpočátku postupujte pomalu, aby kočka mohla pozorovat, co děláte a jakou získá odměnu. Uvidíte, že za krátkou dobu Váš mazlíček všechny úkryty zcela jistě odhalí!

V agility se fantazii meze nekladou. Vyzkoušejte, co se Vaší kočce líbí – a nezapomeňte na pochvalu nebo lahodnou odměnu.  Agility bude dobrou zábavou nejen pro Vaší kočku, ale i pro Vás.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*