Proč kočky odmítají krmivo?

Situace, kdy se kočka rozhodne nejíst, není pro mnoho majitelů mimořádná. Kočky jsou známy jako velmi vybíravá zvířata, co se týče krmiva a pamlsků. Důvody, proč kočka zrovna odmítá krmivo, mohou být různé. I když si majitel začne dělat starosti, když mazlíček z ničeho nic začne odmítat krmivo, nemusí se vždy jednat o onemocnění domácího tygříka. Důvody změněného chování mohou být i méně závažné.

Kočky, které již nějakou dobu hladoví, by měly být pro jistotu vyšetřeny veterinářem, aby nedošlo k poškození zdraví a byla vyloučena závažnější onemocnění. Pokud veterinář shledá tygříka zdravým, mohou majitelé začít pátrat po jiných příčinách nechutenství. V tomto článku se dočtete o dalších důvodech, které mohou vést k neobvyklému chování Vašeho domácího tygříka spočívajícímu v odmítání krmiva.

Ve volné přírodě stráví kočky velkou část dne lovením kořisti. Kořist uloví v menších porcích víckrát za den. Kočičí trávící trakt proto není přizpůsoben k přijímání velké porce potravy jednou za den. Kočkám se musí podávat krmivo v menších porcích vícekrát denně, nejméně dvakrát až třikrát. Pak je velká pravděpodobnost, že misku vyprázdní.

Pokud Vaše kočky mají možnost chodit ven a najednou začnou odmítat krmivo, je možné, že se nají již venku. Buďto začnou lovit myši a stravovat se tímto způsobem venku nebo se chodí najíst k sousedům, kde jim krmivo chutná víc.

Pokud Vaše čistě bytová micka dostává suché krmivo, jistě na ně dostane větší chuť, když si granulky sama “uloví”. K tomuto účelu můžete použít různé interaktivní hry, kde se kočka musí ke krmivu dostat, nebo míčky na snacky a krmivo, z kterých granulky při kutálení vypadávají. Kočka má pak zábavu a uspokojení loveckého pudu v jednom. Nebo můžete sem tam po bytě schovat či roztrousit několik granulek. Takto kočku motivujete k brouzdání v revíru a hledání krmiva po bytě. Váš mazlíček bude mít víc pohybu, což přispěje k jeho lepšímu zdraví a dobré kondici.

Je také možné, že máte bázlivější kočku. Ta potřebuje mít misku spíše na klidném místě, kde nebude při jídle rušena. Možná, že odmítá krmivo právě z toho důvodu, že miska stojí na příliš rušném místě.

Jiným důvodem pro odmítání krmiva mohou být vyšší letní teploty. Stejně jako jejich majitelé, mají i kočky v létě často menší hlad.

Další důvod odmítat krmivo může spočívat v tom, že kočce krmivo zrovna vůbec nechutná – třeba pokud konkrétní krmivo dostala pouze vyjímečně. I krmivo, které dostávala již delší dobu, může kočka najednou odmítnout. Kočky mají velmi citlivé nosy a jsou schopny vycítit každou sebemenší změnu krmiva. V tomto případě se může jednat o jen trochu změněnou recepturu nebo je krmivo třeba již těsně před koncem doby trvanlivosti a vybíravý domácí tygřík ho již nemusí chtít. Ale i tak kočkám přestane někdy chutnat krmivo, které doposud dostávaly. V tomto případě je potěší změna obsahu v jejich misce.

Dbejte na to, abyste patnáct minut po podání krmiva misku odstranili. Čekání na další porci zvětší hlad a chuť Vašeho domácího tygříka.

Nikdy nezapomeňte na vodu, kterou musí mít Váš mazlíček vždy k dispozici. Miska s vodou by neměla stát přímo vedle misky na krmivo.

Interaktivní hry a příslušenství na krmivo či pamlsky najdete zde.

A zde najdete misky na krmivo a vodu.

Velkou nabídku krmiv a snacků pro domácí tygříky Vám nabízíme zde.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*