Vysoký tlak u psů a koček

Přesně jako lidi mohou i psi a kočky trpět vysokým krevním tlakem. Rozdíl mezi lidmi a zvířaty je v tom, že ve většině případů je příčinou zvýšeného tlaku u psů a koček jiné probíhající onemocnění. Proto je velmi důležité, aby byla příčina vysokého tlaku nalezena a patřičně ošetřena veterinářem. Příčinou vysokého tlaku mohou být například onemocnění srdce v raném stádiu, onemocnění ledvin nebo nadměrná funkce štítné žlázy. Další onemocnění způsobující vysoký tlak mohou být cukrovka, nadváha nebo bolesti domácího mazlíčka. Existuje více způsobů, jak tato onemocnění u zvířete diagnostikovat v raném stádiu, měření tlaku však veterináři poskytne důležité indicie.

Majitelé u svého zvířete sice mohou pozorovat některé příznaky zvýšeného tlaku, tyto příznaky jsou však nespecifické a mnoho majitelů může mít pocit, že je změna chování mazlíčka způsobena stářím. Příznaky mohou být například krvácení v oku, zarudlé oči či rozšířené zorničky, náhlé oslepnutí a s tím spojená nejistá chůze či narážení do předmětů, nechutenství, zápach z tlamy, u koček stálé mňoukání, rychlá únava, omezená výkonnost, kašel nebo větší potřeba spát.

Pokud je tlak stále zvýšený, rozvíji se probíhající onemocnění velmi rychle a očekávaná délka života zvířete se zkracuje. Mimo to může být následkem vysokého tlaku poškození orgánů jako očí, ledvin, srdce a mozku. Ke snížení krevního tlaku často stačí léčení onemocnění, které vysoký tlak provází. Jen v málo případech, pokud má zvíře krevní tlak velmi vysoký, potřebuje lék další na snížení tlaku.

Trpí-li zvíře zmíněnými onemocněními, které jsou příčinou vysokého krevního tlaku, měl by se tlak měřit pravidelně. Tlak by se měl měřit každoročně také starším zvířatům. V každém případě platí: preventivní kontrola u veterináře může zabránit závažným důsledkům pro zdraví Vašeho miláčka.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*