Léto: hlavní období blech

Léto je období krásných, dlouhých a teplých dnů. Ale i toto příjemné období má své nevýhody. V létě mají hlavní sezónu různý hmyz či paraziti, například klíšťata a blechy. Letní vlhké a teplé počasí pro ně tvoří ideální podmínky. Blechy, které jsou nejčastějším zevním parazitem u psů a koček, jsou pro domácí mazlíčky velmi nepříjemná záležitost.

Většinou se na mazlíčky přenáší kontaktem s jinými domácími zvířaty – s hostiteli, kteří jsou již zablešeni. Nejčastěji se na kočkách a psech vyskytuje blecha kočičí, méně častěji blecha psí.

Pokud má Váš pes či kočka blechy, vůbec to neznamená, že je zvíře zanedbané. Zda mazlíček trpí zrovna touto neplechou, lze snadno zjistit. První náznak je stálé drbání. Blechy se živí krví hostitele. Zakousnutí do kožíšku způsobuje nepříjemné svědění. Navíc jsou u světlých zvířat na pokožce dobře vidět bleší výkaly – tmavé podlouhlé drobky. Stálé drbání vede k poškození a infikování kůže. Následkem jsou záněty pokožky zvířete. Mimo to blechy přenáší tasemnici psí (dipylidium caninum) –  zablešení psi či zablešené kočky se musí proto zároveň i odčervit. Pokud si nejste jistí, jestli Váš mazlíček má blechy, nechte ho zkontrolovat u zvěrolékaře.

V každém případě musíte jednat: blechy se musí ihned vyhubit přípravkem proti parazitům! Zároveň je velmi důležité vhodným způsobem vyčistit i pelíšek, deky, přepravku a prostředí zvířete. Je nutné vše každý den vyluxovat a filtr z vysavače v dobře uzavřeném igelitovém pytlíku hned vyhodit. Podložky, deky atd. se musí vyprat v horké vodě.

Aby Váš mazlíček vůbec nemohl být blechami napaden, doporučuje se celoroční prevence antiparazitním prostředkem a pravidelné čištění pelíšku, koše či dalších oblíbených míst na ležení zvířete.

U zoohit obdržíte různé prostředky pro celoroční prevenci proti blechám. I když léto je hlavní sezónou blech, vyskytují se totiž bohužel po celý rok, dokonce i v zimě.

Antiparazitní přípravky pro kočky obdržíte zde, pro pejsky zde.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*