Bouřky: co dělat, když má domácí mazlíček strach

Letní období je také období deště a bouřek. Mnoho domácích mazlíčků reaguje na hromy a blesky strachem a panikou. Často se schovávají pod postel, gauč a jiný nábytek a vylézají až když je po bouřce. Jak můžete Vašemu mazlíčkovi tento nepříjemný zážitek ulehčit?

Když se Váš mazlíček při bouřce schová, nechte ho v klidu. Hlazení či uklidňující mluvení je určitě dobře myšlené, ale psovi či kočce naopak signalizuje, že něco není v pořádku, což posiluje strach zvířete.

Pokud předpověď počasí hlásí bouřky, zavřete okna a dveře, a když je to možné, zatáhněte závěsy. Takto lze ztlumit hlasité hromy a intenzivní světlo blesků, které zvířata straší. Se psem jděte na procházku až když už je úplně po bouřce.

Při bouřce zůstaňte suverénní, chovejte se úplně normálně a bouřku ignorujte. Pokud i Vy máte strach, zvíře to vycítí a strach se na něj přenese.

Některé bojácné ale na druhou stranu hravé psy či kočky se Vám možná podaří rozptýlit hraním, například hledáním a lovením pamlsků. V tomto případě na mazlíčka mluvte veselým hlasem, radujte se. Vaše bezstarostná nálada se přenese i na Vaše zvíře.

Uplně nejlepší je, když si zvířata na zvuky jako je bouřka mohou zvykat už od raného věku. Ale i starší bázlivá zvířata si na zvuky bouřky mohou zvyknout do takové míry, aby pro ně nebyly nepříjemné. Tento proces musí probíhat velmi pozvolna. Bouřku nahrajte, nebo si ji obstarejte zvuky bouřky na cd. Nahrávku v nepravidelných odstupech pouštějte velmi potichu, třeba vícekrát každý den. Při pouštění těchto zvuků Vašeho mazlíčka pozorujte a pokuste se ho i rozptýlit, hrajte si s ním. Pokud máte pocit, že má Váš mazlíček strach, nahrávku vypněte a později ji přehrajte ještě tišeji. Máte-li časem pocit, že se Váš mazlíček cítí dobře, nahrávku postupně zesilujte. Pokaždé, když zvuky u Vašeho zvířete vyvolají strach, nácvik přerušte a později tišeji zopakujte. Časem hlasitost nahrávky opět zesilujte, až bude přehrávání stejně hlasité jako bouřka. Zvykání na nepříjemné zvuky bouřky může trvat hodně dlouho. Proto budete potřebovat mnoho trpělivosti. Nácvik se ale určitě vyplatí a Váš mazlíček bude snášet bouřky lépe.

Má-li Vaše zvíře při bouřce dokonce přímo paniku, promluvte si o tom s Vaším veterinářem. Lehké homeopatické prostředky mohou v tomto případě zvíře pozitivně ovlivnit.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*