Stín a voda: pomocníci domácích zvířat v horkých dnech

A je tu léto a s ním i velká vedra. Vysoké teploty nejsou zátěží pouze pro nás, ale také pro naše mazlíčky, pro které mohou být i nebezpečné. Přinášíme Vám několik rad, jak můžete pomoci psovi, kočce, morčeti či andulce zpříjemnit toto období, aby bylo snesitelné a mazlíček tolik netrpěl.

Jak můžete horké dny ulehčit Vašemu psovi?

Každé domácí zvíře touží v těchto teplotách po ochlazení a stínu.

Základním pravidlem je přístup k čerstvé vodě. Vodu vyměňujte vícekrát denně a nenechávejte ji na slunci, protože to přispívá k tvorbě bakterií.

Vyhýbejte se procházkám v největších vedrech, přeložte je spíše na chladnější rána a večery. Když Váš čtyřnohý kamarád musí svou potřebu vykonat přes poledne, nezdržujte se s ním venku dlouho. Pokud nemáte možnost vyhnout se při nutných vycházkách za poledního horka rozpáleným ulicím a chodníkům, pořiďte Vašemu mazlíčkovi botičky pro psa, aby nedošlo ke zranění na packách a vycházky pro něj nebyly bolestivé.

Má Váš pejsek hustou či dlouhou srst? V tomto případě by mohl pomoci nový účes. Pejska ostříhejte vhodným stříhacím strojkem a uvidíte, jak se mu ulehčí.

Pokud se Váš mazlík s oblibou koupá, vy ale nemáte v blízkosti rybník, řeku nebo potok, obstarejte mu pro příjemné ochlazení bazének pro psy Doggy pool.

Jak můžete horké dny zpříjemnit kočičkám?

Domácí tygříci milují teplo a sluníčko. Ale při vysokých teplotách i oni vyhledávají stinná a chladnější místa. Také kočičky by měly dostatečně pít, což je u  některých koček problém. Je nezbytné, aby i tyto šelmičky měly vždy přístup k čerstvé vodě. Abyste vodu nemuseli stále vyměňovat, udělejte radost sobě i mazlíčkovi fontánkou pro kočky, která udrží vodu čerstvou. Mimo toho fontánky svou protékající vodou lákají mnoho koček k pití.

Koupe se Vaše kočička ráda? Udělejte jí radost bazénkem pro kočky Kitty Lake.

Pokud má Vaše šelmička možnost chodit na balkón, nebo ven, neměla by se pouštět v poledne, když je největší horko. Bytové tygříky můžete trochu ochladit tím, že alespoň v jednom pokoji necháte v horkých dnech zatažené žaluzie.

Mazlíčkům s dlouhou či hustou srstí se dá také pomoci ostříháním.

A co s králíky a morčaty?

I drobná zvířata jsou citlivá na horko. Vysoké teploty nesnáší dobře a k odpočinku potřebují chladná místa. V přírodě si králíci a morčata umí pomoci: divoce žijící králíci se ve vedrech schovají ve vyhrabaných chladných chodbičkách, morčata pocházejí z jižní Ameriky, kde žijí v chladných horských oblastech. Proto u nás tak trpí horkem.

Klece či ohrádky nesmí stát na přímém slunci a je třeba také myslet na to, že se “slunce pohybuje”. Zároveň musí ohrádky poskytovat dostatek stínu a úkrytů, aby se zvířata mohla před sluncem schovat. Pokud Vaše zvířata nejsou trvale chovaná venku, dejte je do ohrádky až večer. Navíc musí mít vždy k dispozici čerstvou vodu. Chováte-li Vaše mazlíčky pouze doma, myslete na to, že nesnáší průvan.

Hlodavcům a králíkům můžete pomoci tak, že je v horkých dnech přemístíte do chladného sklepa. Ve velkých vedrech také pomohou mokré ručníky, které se položí na klec, nebo láhve s vychlazenou vodou, o které se mohou zvířátka ochladit.

Jak se dá pomoci opeřencům?

Okrasní ptáci milují světlo a teplo, ale musí mít možnost vybrat si, zda si zrovna chtějí užívat na sluníčku nebo odpočívat ve stínu. Klec nebo voliéra tedy nesmí stát na přímém slunci, lepší je postavit ji úplně do stínu. Aby byli ptáci chráněni před přímým sluncem, dá se voliéra také přikrýt.

Pozor: také ptáci jsou citliví na průvan!

Koupele ve speciálních koupelničkách pro ptáky zpříjemní opeřencům horké dny. I pro ptáky je stálý přístup k pitné vodě nezbytný!

A co koně?

Dokonce i koně chovaní na pastvinách musí mít k dispozici stinná místa, kam se mohou schovat před sluncem. A samozřejmě i koně potřebují stále přístup k čerstvé vodě.

A jak pomoci některým exotickým spolubydlícím?

Také exotická zvířata jako například leguáni a želvy potřebují v těchto vedrech stinná místa a možnosti ke koupání, i když jsou na horka zvyklá.

Všeobecně se dá říct, že ve vedrech zvířata vždy potřebují přístup k čerstvé pitné vodě a musí mít k dispozici chladná a stinná místa k úkrytu. Nikdy Vaše mazlíčky nenechávejte ani na chvilku v uzavřeném autě. V autě se rychle vytvoří velké horko, i když auto stojí ve stínu a má otevřená okna nebo střechu. Toto vedro může pro Vašeho mazlíčka znamenat ohrožení života. Pokud musíte mazlíčka v horkých dnech převážet, mělo by být auto klimatizované. Jestliže není převoz velmi nutný, počkejte raději na chladnější den.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*