Grilování s pejskem

Opět začíná grilovací sezóna. Také mnoho majitelů psů patří mezi fanoušky grilování a jejich čtyřnozí kamarádi nesmí při této oblíbené činnosti chybět. Ale pozor: grilování by mohlo být pro Vašeho mazlíčka nebezpečné. Přinášíme Vám několik rad, jak těmto nebezpečím předejít.

Pro lidi je vůně steaků, buřtíků a párků velmi přitažlivá. Představte si ale, že je Váš čich ještě mnohem citlivější a co tedy taková vůně musí znamenat pro psy! Krásně voňavé grilované masíčko je lákavé i pro toho nejlépe vychovaného psa, který by si na grilu jistě rád vybral svojí pochoutku.

V první řadě je třeba dávat na psa pozor: neustále ho hlídejte, aby se při pokusu ukrást krásně voňavé maso nepříblížil k ohni a nepopálil se. I když je velmi těžké odolat psímu pohledu, v žádném případě by pes neměl dostávat zbytky grilovaného masa nebo kostí. Grilované maso je většinou naložené a silně okořeněné. Pro citlivý psí žaludek je tedy těžce poživatelné. Pes by neměl dostávat ani kosti se zbytky masa. Toto neplatí pouze pro kuřecí kosti, úlomky jakýchkoli kostí mohou snadno provrtat stěny střeva. V nejhorším případě pak může dojít i k zánětům s pro život nebezpečnými komplikacemi.

Je třeba také dávat pozor na to, aby pes neměl přístup k syrovému masu. Syrovým, či nedostatečně propečeným vepřovým masem by se mohl nakazit Aujeszkyho chorobou, jejíž příznaky se podobají vzteklině. Pro lidi není tento virus nebezpečný, u psů ale může tato nemoc skončit i smrtí. Proto je důležité, aby maso, ať už syrové, nebo grilované, a ostatní zbytky byly mimo dosah psa.

Pokud je pes okamžik bez dozoru, mohl by se začít zajímat o odpadky, igelitové tašky a jiné dobře vonící předměty. Tak by mohl narazit na ještě horké uhlí a popálit si především čenich a packy. Ale také zbytky podpalovače jsou nebezpečné a mohou psovi způsobit závažné poleptání.

Uhlí by se mělo nechat vychladnout na pro psa nepřístupném místě a veškeré zbytky od grilování by měly být uklizeny do rovněž nepřístupného odpadkového koše.

Aby bylo grilování příjemné pro všechny, nakrmte psa před grilováním jeho krmivem. Vezměte mu s sebou oblíbenou hračku, nebo velmi chutný zábavný pamlsek, abyste psa při grilování přivedli na jiné myšlenky. Nezapomeňte také vzít s sebou pro Vašeho psa vodu.

Pokud pes zájem o gril neztratí, je třeba jej vzít na vodítko a v bezpečné vzdálenosti od grilu uvázat. Místo by ale nemělo být na přímém slunci, nebo zrovna tam, kam směřuje kouř od grilování.

Vám i Vašemu čtyřnohému kamarádovi přejeme příjemné grilování!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*