Denní kontrola koňské srsti

A znovu tu máme hlavní sezónu klíšťat. Klíšťata se mohou vyskytovat i při mírnější zimě. Začínají být totiž aktivní, když se venkovní teplota začne pohybovat kolem 7 stupňů Celsia. Hlavní období jejich výskytu ale trvá od března do října, nejagresivnější bývají tito parazité zhruba od konce května do konce srpna.

Klíšťata jsou přenašeči nebezpečných nemocí mezi které patří např. borelióza. Klíšťata neohrožují pouze člověka, psy a kočky, ale také koně, kteří se při vyjížďkách či při pasení často pohybují na loukách a v lesích. Tito parazité se drží ve vysoké trávě a na keřích, kde vyčkávají na vhodného hostitele. Pokud se v srsti koně najde klíště, musí být co nejdříve odstraněno vhodnými kleštičkami, či háčkem na klíšťata. Infekce se začne přenášet zhruba 12 hodin po zakousnutí. Čím je klíště déle zakousnuté, tím horší bývá následné onemocnění.

Borelióza se rozpoznává velmi špatně, protože se projevuje velmi rozdílnými příznaky. Například se mohou ukázat poranění kůže, revma, chromost, či změny v chůzi.

Aby bylo riziko infekce co nejmenší, je třeba srst koně každý den preventivně kontrolovat a nalezené parazity ihned odstranit. Pokud se Vám zdravotní stav Vašeho koně nelíbí, poraďte se raději s Vaším veterinářem.

Krmivo, pamlsky a ostatní doplňky pro koně naleznete v našem obchodě pro koně.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*