Chůze na vodítku

Každý pes by se měl naučit chodit na vodítku a i zde platí pravidlo čím dříve, tím lépe. Nejlépe tedy již v raném věku, aby později nedocházelo na procházkách ke stálému přetahování majitele se psem.

Když je pes mladý, trénink chůze na vodítku je pro něj sice neobvyklý, ale je efektivní. Mladý pes totiž zatím neměl čas získat špatné návyky. Přesto se i starší pes může tahání na vodítku odnaučit, nicméně majitel staršího psa potřebuje při trénování chůze na vodítku více trpělivosti a důslednosti.

Pro psa je procházka napínavá a zajímavá záležitost. Venku je pes konfrontován s mnoha optickými podněty a pachy. Za vším, co mu připadá zajímavé, by se nejraději rozběhl. Když zjistí, že se někam kvůli vodítku nemůže dostat, začne tahat.

Hlavně těžcí psi jsou při táhnutí rychle odměněni úspěchem. Člověk na druhém konci vodítka má totiž problém silného psa udržet a pes se přeci jen dostane tam, kam chce. Je tedy důležité psa včas naučit, že se nikam nedostane, když bude na vodítku tahat.

Pro psy je chůze na vodítku nepřirozená věc a proto by si měl pes na vodítko nejdříve zvyknout. Čtyřnohý kamarád musí mít v souvislosti s obojkem a vodítkem pozitivní zážitek.

Než začnete s tréninkem, pes by měl mít možnost se vyběhat, vyřádit a vykonat svou potřebu, aby byl při tréninku klidný a soustředěný. Na trénink připravte dobrůtky, které Vašemu pejskovi obzvlášť chutnají. Budou Vám dobrým pomocníkem. Snack si připravte a po připnutí vodítka jej mazlíčkovi dejte. Tím zajistíte, že se pes hned nerozeběhne a zároveň pro něj bude připnutí vodítka pozitivním zážitkem.

Nyní se můžete vydat s pejskem na vodítku na procházku. Mluvte na něj klidně a přátelsky. V okamžiku kdy se vodítko napne a pes začne jasně táhnout, zůstaňte stát na místě. Mazlíčka k sobě nelákejte, v tento moment na něj nemluvte. I když to může zpočátku chvíli trvat, počkejte na okamžik, kdy se na Vás pes otočí. Psovi bude divné, proč se nejde dál. V tento okamžik se vodítko uvolní a Vy musíte Vašeho pejska pochválit a dát mu malou dobrůtku. Po čase by mělo stačit pouhé pochválení. Po uvolnění vodítka byste neměli pokračovat v tom směru, kam Váš pes táhl. Směr tedy změňte a jděte do opačného směru. Toto cvičení musíte několikrát opakovat, než se pes naučí, že je v pohybu a někam se dostane pouze v tom případě, když není vodítko napnuté.

Co byste ještě měli vědět?

Při správné chůzi psa na vodítku je důležité, aby vodítko nebylo napnuté, ale viselo volně dolů. Vodítko nesmí být příliš krátké, aby se nenapínalo hned po několika krocích psa. Na procházky ve volné přírodě by mělo být vodítko dlouhé kolem tří metrů, aby měl pes větší možnost zkoumání a očichávání. Ve městě musí být vodítko samozřejmě kratší, ale určitou volnost pohybu pes potřebuje i tak. Samonavíjecí vodítka jsou pro trénink chůze nevhodná. Pes by se totiž naučil to, co nemá dělat: když zatáhnu, mám ještě více volnosti. Také je důležité dbát na to, že o cíli a rychlosti procházky rozhodujete Vy, ne Váš pes.

Přejeme Vám úspěšný trénink!

Ještě nemáte ten správný obojek nebo vhodné vodítko pro Vašeho mazlíčka? Naštivte naši sekci obojků a vodítek a vyberte si co potřebujete.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*