Zubní hygiena koček

Ústní hygieně koček je v současnosti věnována pouze malá pozornost. Možná je to překvapivé, ale péče o chrup či hygiena ústní dutiny je nezbytná nejen u lidí nebo psů, ale také u koček. Pokud tito oblíbení mazlíčci postrádají pravidelnou preventivní péči o zuby, mohou nastat zdravotní problémy, které mazlíčkovi způsobí bolesti či dlouhodobá vážná onemocnění.

Kočičky se zpravidla rády mazlí. Mazlení ale může být pro lidi nepříjemné, pokud je kočičce cítit z tlamy. Zápach z tlamy je často příznakem zánětu dásní, tzv. gingivitidy. Ale jak může u kočiček dojít k zubním problémům a jak je možno takovým problémům předejít?

Po krmení se kočce na zubech usadí zbytky krmiva. Mimo toho se v ústní dutině nachází mnoho různých bakterií, které se usadí na povrchu zubů, kde se rozmnoží. Tyto bakterie společně se zbytky krmiva vytvoří na zubech tenký mazlavý povrch. Není-li tento povrch, tzv. plak, pravidelně odstraňován, kalcifikuje a vytvoří se z něj tvrdý zubní kámen, který již není možné odstranit pouze pravidelným čištěním zubů a podáváním speciálních pamlsků. Zubní kámen musí odstranit pod narkózou zvěrolékař.

Pokud se zubní kámen neodstraní, bývá příčinou dalších zubních problémů. Velké množství zubního kamene vede často k zánětu dásní. Pokud se zánět včas neošetří, dojde k paradontóze. Zubní krčky se obnažují, dásně ustupují, následek infekce může být až ztráta zubů.

Plakové bakterie a jejich jedovaté látky jsou velmi nebezpečné pro organismus zvířete a mohou vést až k onemocnění trávicího traktu, či způsobit srdeční problémy.

Při péči o chrup je účinné čištění zubů speciálními kartáčky a pastami. Mimo toho existuje na trhu s potřebami pro domácí zvířata velký výběr snacků pečujících o chrup, jakož i speciální krmiva vyrobená pro tento účel.

Je také vhodné, abyste pravidelně jednou až dvakrát za rok nechali chrup Vaší kočičky zkontrolovat veterinářem. Zvěrolékař pozná vznikající onemocnění a může včas zasáhnout.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*