Návštěva veterináře s bojácnými mazlíčky

Pro většinu psů a koček je návštěva zvěrolékaře a následné vyšetření velmi stresující záležitostí. Ze strachu jsou v této situaci některá mírumilovná domácí zvířata dokonce i agresivní. Bohužel je návštěva zvěrolékaře jednou za čas nezbytná. Při troše snahy je však možné tuto pro mazlíčka stresující situaci změnit v snesitelnou cestu bez stresu.

Co tedy dělat, když Vaše kočička zmizí pod gaučem sotva vidí přepravku a Váš pejsek se začne třást strachy pokaždé když vejdete do čekárny u zvěrolékaře?

Pro zvíře je nejlepší, pokud si může na návštěvu u zvěrolékaře zvykat již od raného věku. Vašeho mazlíčka můžete začít připravovat na vyšetření již doma. Můžete s ním postupně trénovat vyzdvihnutí na stůl, otevírání a kontrolu tlamičky, uší a tlapek a ohmatávání zvířete po celém těle. Pokud si to Váš mazlíček nechá líbit a v klidu drží, musí následovat odměna.

Navíc je velmi důležité, aby se přepravka nepoužívala jen v souvislosti s návštěvou u zvěrolékaře. Občas přepravku postavte do místnosti, vystelte ji dekou a dovnitř umístěte pamlsek. Mazlíček se v přepravce nebude cítit v ohrožení a bude do ní chodit rád. Nyní můžete na nějakou dobu přepravku zavřít a přes mřížky podávat pamlsek. Pokud máte kočku či malého psa, můžete přepravku zvednout a chvilku nosit, aby si mohli zvyknout i na houpání přepravky při chůzi.

Při první návštěvě by zvěrolékař pokud možno neměl provádět bolestivé vyšetření či nepříjemné očkování. Mělo by se domluvit pouze důkladné prohlédnutí zvířete a na závěr by se měl malý hrdina odměnit lahodnou pochoutkou.

Je-li Váš mazlíček již starší a návštěvy u veterináře se bojí, můžete se s veterinářem domluvit a se zvířetem se k němu několikrát dostavit, aniž by následovalo ošetření. Nejprve jdete s mazlíčkem jen do čekárny a po čase třeba budete mít možnost vstoupit na chvilku i do ordinace, aniž by veterinář zvíře ošetřoval. A možná tuto odvahu odmění sám veterinář a dá Vašemu mazlíčkovi pochoutku. Jinak budete mazlíčka muset odměnit Vy. I tato metoda by mohla vést k tomu, že Váš mazlíček ztratí strach z vyšetření.

Některým zvířatům můžete návštěvu zvěrolékaře zpříjemnit tím, že je vyšetření pokud možno (a pokud je veterinář ochoten) provedeno na zemi a ne na klouzavém stole. Také je možné, že veterinář udělá vyjímku a velmi bojácné mazlíčky ošetří v lehčích případech i u Vás doma, v pro zvíře známém prostředí.

Bachovy květy či homeopatické prostředky mohou Vašeho mazlíčka před návštěvou u zvěrolékaře trochu uklidnit. O tom byste se ale měli předem domluvit s Vaším veterinářem.

Protože se negativní emoce mohou přenést z Vás na zvíře, měli byste být i Vy při návštěvě u zvěrolékaře naprosto klidní.

Přejeme Vám a Vašemu mazlíčkovi návštěvu u veterináře bez stresu!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*