Ochrana proti klíšťatům

Příjemné jarní teploty lákají nás i naše mazlíčky na výlety do přírody. Stoupající teploty nezvyšují jen naší aktivitu, ale bohužel také aktivitu klíšťat. Hlavní období výskytu klíšťat je mezi jarem a podzimem. Mohou se ale vyskytovat i dříve, pokud nastane mírná zima. Klíšťata totiž začínají být aktivní již při teplotě kolem sedmi stupňů nad nulou.

Dříve se lidé domnívali, že se klíšťata na živočicha spouští ze stromů, dnes je však známo, že se nacházejí především na keřích nebo v trávě a vyskytují se nejen ve volné přírodě, ale i v parcích či na zahradách, kde trpělivě vyčkávají na svou „kořist“. Když člověk vyrazí do přírody, může se před klíštětem chránit alespoň vhodným oblečením. Tuto možnost naši mazlíčci bohužel nemají.

Kousnutí klíštěte sice není bolestivé, ale je o to více nebezpečné. Tito parazité jsou přenášeči nebezpečných nemocí, které se při zakousnutí klíštěte mohou dostat se slinami do těla oběti. Mezi tato onemocnění patří například borelióza. Aby nedošlo k zakousnutí parazita a následujícímu vážnému onemocnění psa, nebo kočky, musí se zvíře včas ošetřit speciálním ochranným přípravkem proti klíšťatům. Antiparazitní přípravky pro domácí zvířata existují v podobě spreje, roztoku pro nakapání na kůži, tzv. spot-on, či obojků. Tyto preventivní přípravky brání zakousnutí klíštěte a poskytují Vašemu mazlíčkovi důležitou ochranu. Roztoky a spreje jsou účinné tři až čtyři týdny, poté se musí aplikace obnovit. Antiparazitní obojky účinkují po dobu čtyř až pěti měsíců.

Pokud u Vašeho zvířete přeci jen objevíte klíště, musí se co nejdříve opatrně odstranit. K bezpečnému odstranění slouží háčky či kleštičky na odstranění klíšťat. Klíště se uchopí co nejblíže u kůže a vytáhne. Je důležité vytáhnout celého parazita i s hlavičkou. Pokud si s klíštětem nevíte rady, nebo se ho Vám nepodařilo odstranit celé, obraťte se na Vašeho zvěrolékaře.

Ochranné antiparazitní přípravky a kleštičky či háčky na odstranění těchto parazitů naleznete zde.

Více o ochraně proti klíšťatům se dočtete v našem magazínu.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*