Česání domácích tygříků

Česání patří hlavně u dlouhosrstých koček k životu. Krátkosrsté kočky je třeba česat především při výměně srsti a pokud mají silnou podsadu, zatímco dlouhosrsté kočky vyžadují pravidelnou péči o srst.

Mnoho koček miluje mazlení, hlazení a česání. Některé kočičky se ale nechtějí česat vůbec a majitele tak postaví před veliký problém.

Při péči o srst nejde pouze o krásu, i když je výsledkem krásná kočka s hebkou srstí. Pokud se o kočičí srst nepečuje, dojde k zplstnatění srsti a v nejhorším případě až ke kožním problémům. Pro kočku s kožními problémy může pak být česání nesnesitelně bolestivé. Jak tedy navyknout kočku na pravidelnou péči o srst tak, aby v hřebenu neviděla svého nepřítele?

Nejlepší je, když si domácí tygřík může na pravidelnou péči zvyknout již od mala, i když v tomto věku není česání ještě nutné. Mladá kočka nemá s vyčesáváním negativní zkušenosti. Srst nebyla doposud zplstnatělá a česání nebolí jako při rozčesávání vytvořených uzlů. Vždy je důležité, aby si domácí tygřík vyčesávání spojil s něčím pozitivním. Proto je dobré jej po česání odměnit snackem, oblíbenou hračkou, nebo hrou.

Starší kočičky, které se nenechají rády česat, je třeba přesvědčit o tom, že tato činnost není nepříjemná. Od majitele tento pravděpodobně dlouhý proces vyžaduje trpělivost, důslednost a výdrž. Vaši kočičku musíte česat každý den. Mazlíček se musí naučit, že se v tomto případě nejedná o zábavu či hru a proto je nejlepší zvolit pro česání určité místo.

S česáním začněte když je Váš mazlíček vzhůru, je trochu unavený, nemá hlad a třeba se chce zrovna mazlit. Kočičku začněte střídavě jednou rukou hladit a druhou hřebenem velmi lehce a opatrně pročesávat. Časem můžete česat intenzivněji. Ze začátku stačí na česání minuta až dvě každý den. Zpočátku česejte jen na zádech a hlavičce a k česání používejte pouze krátké pohyby. Po čase, až kočička zjistí, že je česání příjemné a bude mít dostatek důvěry, můžete začít s normálním česáním a můžete česat i nohy a bříško.

Dobu česání určujete Vy, ne Váš mazlíček. S česáním ale přestaňte dřív, než se Vaše kočička unaví. Nakonec Vašeho mazlíčka pochvalte a odměňte.

Tyto rady nemusí platit pro každou kočičku, ale mnoho tygříků by se mělo dát takto přesvědčit o tom, že česání není nic zlého a že může být dokonce i příjemné.

Patří Vaše kočička mezi ty mazlíčky, kteří utíkají, sotva vezmete hřeben do ruky? Jak se i tyto šelmičky naučí nechat si česání líbit se dočtete v našem magazínu pro kočky.

Pokud máte kočičku, která se nerada česala a podařilo se Vám ji na česání zvyknout, potěšíte nás Vaším komentářem či radou na našem blogu. Napište nám, jak jste Vaši kočičku odnaučili mít strach před hřebenem.

Váš zoohit-tým

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*