Jarní pastva

Sotva se oteplí, pustí majitelé koní své mazlíčky na pastvu. Samozřejmě i tyto tvory potěší pobyt na čerstvém vzduchu. Pozor ale při pasení po zimním období: koně, kteří přezimovali ve stájích, by si měli na čerstvou zeleň zvykat postupně. Rychlá změna krmiva by pro ně mohla mít nepříjemné i smrtelné následky.

V zimě jsou koně chovaní ve stájích a boxech krmeni senem, slámou, či posilovacím krmivem.

Při náhlé změně stravy na jaře by mohl vysoký obsah bílkovin v čerstvé trávě vést k průjmu a mohl by způsobit i nebezpečnou koliku.

Pro trávení čerstvé trávy potřebují koně určité střevní bakterie. Tyto bakterie se po zimním krmení senem, slámou a posilovacím krmivem nacházejí ve střevech jen v malé koncentraci a pomalu se množí až při kontrolovaném postupném krmení čerstvou trávou.

Zvykání na čerstvou trávu můžete stupňovat několik týdnů.

Kůň by zpočátku měl mít přístup k čerstvé trávě jen několik minut, 10 až 15 minut každý den stačí. Pokud kůň nemá potíže, můžete dobu pasení prodloužit na půl hodiny, za několik dní můžete pastvu stupňovat až na hodinu a později na několik hodin.

Na závěr ještě jedna rada: před pasením na pastvě nakrmte koně nejdříve senem, aby se nevrhl pouze na čerstvou trávu a nedošlo ke kolice. Ale pozor: posilující krmivo před pasením nepodávejte. V takovém případě by mohlo dojít po pasení k fermentaci krmiva v těle koně a tím ke kolice.

Krmivo či doplňky pro koně obdržíte v našem obchodě pro koně.

Vaším mazlíčkům přejeme dobrou chuť!

One Reply to “Jarní pastva”

  1. Pingback: Anonymous

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*