Nebezpečí v teráriu: je to vůbec možné?

Terárium je uzavřené prostředí, ve kterém jsou zvířata před nebezpečím chráněna. Napadení nepřáteli tu nehrozí a tím jsou terarijní zvířata v naprostém bezpečí. Alespoň nám to tak připadá. Chov různých zvířat v jednom teráriu ale může být problematický: každý druh zvířat potřebuje určité přirozené podmínky, které se mohou druh od druhu velmi lišit. Mimo toho chov různých druhů v jednom teráriu může vyvolat agresivitu mezi jednotlivými zvířaty a zvířata jednoho druhu mohou mít své spolubydlící za potravu. Proto se zásadně doporučuje chovat v teráriu jen jeden druh zvířat. Přečtěte si jaké další nebezpečné situace mohou v teráriu nastat:

Podle zkušeností různých veterinářů patří mezi nejčastější poranění terarijních obyvatel popáleniny. K popálení kůže může dojít při přímém styku těla zvířete se světelnými nebo tepelnými zdroji jako jsou žárovky, infrazářiče, tepelné podložky nebo kabely. Taková zařízení jsou nutná pro udržování přirozené teploty v teráriu a studenokrevná zvířata je také potřebují k regulaci své tělesné teploty – často totiž cíleně vyhledávají teplá místa k vyhřívání. Světelné a tepelné zdroje by měly být chráněny krytem, aby nemohlo dojít k přímému kontaktu se zvířaty a nedošlo k jejich popálení.

Vybavení terária musí být pro terarijní zvířata přirozené a bezpečné. Předměty jako nepřipevněné a volně na sebe položené kameny, neupevněné zadní stěny a větve na šplhání nebo viklavé květináče jsou nebezpečné. Při převrácení mohou na zvíře spadnout a způsobit výrony, pohmožděniny nebo dokonce i zlomeniny. Dalším zdrojem nebezpečí hlavně pro býložravé plazy mohou být jedovaté rostliny. V tomto případě je použití umělých rostlin ta správná volba. Také volba správné podestýlky je v teráriu důležitá: terarijní zvířata jsou velmi citlivá na podestýlku ošetřovanou chemikáliemi. Chemicky ošetřená podestýlka pro ně může být dokonce i životu nebezpečná.

Dalším zdrojem nebezpečí jsou pro terarijní zvířata ostré předměty. Aby nedošlo ke zranění, je třeba si uvědomit, že bodliny, trny, dráty nebo jiné předměty s ostrými hranami do terárií nepatří! Také nesmí být poceněno nebezpečí utopení v nádobách s vodou nacházejících se v teráriu. Toto se často týká mladých a malých zvířat, která nedokáží vylézt z hluboké vody. Mělké nádoby s možností postupného vylézání z vody jsou nezbytné.

Jak je vidět, i v teráriu může hrozit chovancům nebezpečí. Ale správnou prevencí a adekvátními opatřeními je možné tyto situace a s nimi spojené riziko omezit. Vaším terarijním chovancům přejeme příjemný život.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*