Terárium – několik úvah před pořízením

Mít doma terárium je určitě krásná a velmi zajímavá záležitost. Ale chování exotických zvířat v teráriích, jakož i pečování o ně, je náročné.

Líbí se i Vám exotická zvířata a uvažujete o pořízení terária? Přečtěte si nad čím byste se měli před pořízením terária zamyslet, aby nedošlo ke zklamání.

Co je před pořízením terária nutné vědět?

Před koupí terária a Vašeho preferovaného chovance si zjistěte, kolik péče toto zvíře potřebuje a jakého věku se dožívá. Některá terarijní zvířata se dožívají velmi vysokého věku, proto je třeba se zamyslet nad tím, jestli budete moci pečovat o takové zvíře po celý jeho život. Před koupí terária si zjistěte jakou velikost musí mít pro dospělá zvířata vybraného druhu, a který typ bude pro Vaše zvíře vhodný – pokud jste se rozhodli například pro zvířata šplhavá, budete potřebovat vyšší terárium. Oproti tomu zvířata žijící na zemi nepotřebují terárium tak vysoké, ale spíš je pro ně důležitá velikost základní plochy. Také vybavení a dekorace závisí na přirozeném životním prostředí Vašich chovanců. Informujte se již před pořízením o stravě Vašeho budoucího spolubydlícího. Některé druhy terarijních zvířat se krmí živými zvířaty. Dovedete si to představit?

Co vše v teraristice způsobuje výdaje?

Výdaje v teraristice neobsahují pouze náklady na terárium, jeho obyvatele a příslušnou stravu. Exotická zvířata chovaná v teráriu potřebují ke svému přežití a přirozenému chování určité podmínky. Napodobení přírodního prostředí terarijních zvířat jako je teplota nebo vlhkost vzduchu umožňuje terarijní technika, která je opravdu nezbytná. Vytápění a svícení způsobuje spotřebu elektřiny a tím další náklady. Jiný aspekt, na který se nesmí zapomenout, je veterinární péče. I terarijní zvířata mohou trpět různými nemocemi. Takto Vám mohou vzniknout neočekávané finanční výdaje.

Kam terárium nejlépe postavit?

Nejlepší místo pro Vaše terárium je samozřejmě tam, kde své exotické podnájemníky můžete dobře pozorovat. Přitom je důležité dbát na to, aby terárium nestálo na přímém slunci. Pokud je totiž vystaveno přímému záření slunečních paprsků, může v něm teplota velmi rychle stoupat a ohrozit život chovaných zvířat. Ve volné přírodě mohou zvířata takovému nebezpečí uniknout, v teráriu však tuto možnost nemají. Terárium by stejně jako přímému slunci nemělo být vystaveno ani průvanu. Většina terarijních zvířat potřebuje určité teplo a průvanem by mohla vážně onemocnět. Terárium by mělo stát na klidném místě –zvířata žijící například v poušti, nebo v pralese nejsou zvyklá na hluk a ten by pro ně znamenal velký stres. V blízkosti terária by se měly nacházet zásuvky na zapojení například topení, osvětlení, čerpadla atd.

Co je ještě důležité?

Aby se dalo terárium dobře vyčistit, je nutné, aby byly přístupné všechny kouty.

Nakonec ještě něco velmi důležitého: terárium se musí zajistit tak, aby Vaši chovanci nemohli uniknout – hlavně v tom případě, pokud jste se rozhodli chovat nebezpečná zvířata.

Jak vidíte, je před pořízením terária a příslušného druhu zvířete nutné brát zřetel na mnoho různých aspektů. Pokud si ale předem o Vašem zvířeti zjistíte co nejvíce, budete mu jistě schopni poskytnout ty nejlepší podmínky pro zdravý a dlouhý život.

Přejeme Vám mnoho radosti s Vaším novým exotickým přírůstkem!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*