Sucho, vlhko, nebo voda: různé biotopy v domácích teráriích

Mnoho živočichů chovaných v domácích teráriích pochází z různých, mnohokrát velmi exotických, klimatických oblastí. Terarijní technika jakož i terarijní vybavení umožňují imitovat specifické podmínky přesně podle potřeb chovaných zvířat. Toto zahrnuje například správnou teplotu, vlhkost vzduchu, určitý druh osvětlení, jakož i dekoraci v teráriu. Tyto specifické klimatické podmínky zvířata potřebují ne pouze k přežití, ale také pro správně fungující látkovou výměnu, vyvinutí své přirozené aktivity a přirozenému chování. Zde následuje několik možných, nejčastěji se vyskytujících, biotopů v teráriu.

Poušť v teráriu

Když se mluví o poušti, mnoho lidí si vybaví výhradně horké podnebí – ale úplně tak tomu není. V poušti totiž panují velké výkyvy teplot. Přes den jsou teploty sice velmi vysoké, v noci ale hodně klesají. Vlhkost vzduchu je relativně nízká a vegetace je spíše chudá. Tyto podmínky musí být splněny i v teráriu: přes den musí být teplota částečně velmi vysoká. Studenokrevná zvířata jako plazi svou tělesnou teplotu regulují pomocí prostředí. To vyžaduje různé teploty na různých místech uvnitř terária – místa na ohřátí, jakož i na ochlazení jsou nezbytná. Speciální žárovky a jiné tepelné zdroje umožňují plazům bodové teplo. V noci vystačí pokojová teplota, noční vlhkost vzduchu je o něco vyšší než přes den. Vhodné rostliny do pouštního terária jsou například sukulenty nebo kaktusy bez bodlin a jako dekorace jsou podle druhu zvířat vhodné kusy dřeva nebo kameny. Také v teráriu nesmí chybět skrýše a jeskyně, kam se terarijní zvířata mohou schovat. Pouštní terárium musí být dobře odvětráno, ale pozor na průvan! Další důležitý faktor tohoto druhu terária je osvětlení – musí být intenzivní a obsahovat velké množství záření UV. I když v poušti panuje relativní sucho, i tak tento biotop není zcela bez vody. Proto by se mělo terárium jednou denně orosit. Jeden roh terária by také měl být stále vlhký. Miska s čerstvou vodou v teráriu nesmí chybět! Jako podklad v pouštních teráriích slouží vyšší vrstva speciálního pouštního písku, který se dá koupit v obchodě se zvířecími potřebami.

Deštný prales v teráriu

V deštném pralese je oproti poušti teplota relativně konstantní, v noci dochází jen k minimálnímu ochlazení. Vlhkost vzduchu je vysoká – panuje tam přímo dusné klima a v noci vlhkost vzduchu dokonce ještě stoupá. udržování této vlhkosti je možné pravidelným postřikováním víckrát denně, nebo pomocí zvlhčovače vzduchu. Terárium deštného pralesa musí být hustě osázeno, pokud možno živými rostlinami, které také přispívají k udržování vlhkosti. Vhodné rostliny jsou například bromélie nebo orchideje. Pro těžké nebo velké plazy jsou však živé rostliny spíše nevhodné. Je třeba také dávat pozor na jedovaté rostliny! Hlavně plazi žijící v korunách stromů v teráriu potřebují větve na šplhání a místa na slunění. Ale i tito obyvatelé občas vyhledávají stín, proto musí mít k dispozici i stinná místa. Délka a intenzita osvětlení v teráriu deštného pralesa závisí na tom, jestli se chovají zvířata aktivní přes den, nebo v noci, plazi žijící ve stromech, nebo obojživelníci. Obojživelníci například potřebují mnohem méně světla než stromoví plazi. Terárium deštného pralesa se dá navíc obohatit vodopádem, nebo nádrží s vodou. Některá zvířata dokonce preferují k pití tekoucí vodu. Ale pozor: pokud zvířata spadnou do vody, musí mít možnost vylézt! Vhodný podklad do terária deštného pralesa je zemina, která dobře udržuje vlhkost, jako je například lesní půda, rašelina nebo humus. Zemina ovšem nesmí být ošetřovaná nebo hnojená. Zadní a boční stěny se dají obložit korkovými a kokosovými pláty nebo také rákosovými rohožemi. Důležité jsou také další možnosti na šplhání jako různé větve a kořeny. Terárium lze dekorovat i kameny – skrýše a jeskyně na schování jsou pro terarijní chovance velmi důležité. I když v teráriu deštného pralesa panuje vysoká vlhkost vzduchu, miska s čerstvou vodou je i tak nezbytná.

Paludárium

Dalo by se říct, že takzvané paludárium, neboli bažinné terárium, je kombinace akvária s teráriem. U paludária se totiž jedná o jeden určitý druh vodního terária, ve kterém se nachází stálá velká vodní plocha a menší část suchozemská. Pevnina je hustě osázená rostlinami. Vlhkost vzduchu, která se udržuje pomocí zvlhčovače, musí být i v paludáriu vysoká. Paludárium je vhodné pro chov obojživelníků jakož i vodomilných plazů, jejichž nároky na prostředí jsou velmi rozlišné. Podle druhu zvířat, jejich původu a potřeb jsou do paludária vhodné například kapradiny, bromélie, rákosí nebo bambus. Hladina vody musí být přizpůsobená obyvatelům paludária. Přechody do vody a možnosti k vylézání musí být vždy plynulé a zvíře musí stačit až na dno. Na čištění vody by se měl instalovat vodní filtr. Pokud se v paludáriu chovají plazi, je důležitý větší podíl UV záření a je také třeba zajistit místa na vyhřívání a sušení. Oproti tomu obojživelníci chováni v paludáriu milují spíše chladnější mokro a potřebují menší podíl UV záření. Vhodným podkladem pro paludárium je rašelina, humus, nebo jemný štěrk. Do paludária je především vhodné dřevo, které je odolné proti vodě a vysoké vlhkosti, jako jsou například mangrové kořeny, kořeny akátu, nebo také kůra korkovníku.

Vedle těchto uvedených typů terárií se samozřejmě dají napodobit i další klimatická podnebí a jiné krajiny jako například step nebo savana. Jestli si doma přejete mít poušť, deštný prales, nebo úplně jiný biotop nezáleží jen na Vašem vkusu. Prostředí v teráriu je třeba přizpůsobit zvířeti, které si chcete pořídit. Před pořízením Vašeho exotického zvířátka se v odborné literatuře, nebo u chovatele důkladně informujte o tom, jaké prostředí a jakou péči budoucí chovanec přesně vyžaduje. Ať se již rozhodnete pro jakékoliv zvíře, terárium se jistě stane nádherným doplňkem Vaší domácnosti.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*