Zimní období – období kašlání

V zimě je kašel všudepřítomný skoro v každé koňské stáji. Lehký kašel není pro lidi zlý, ale u koní je to vážná záležitost, která by se měla nechat v každém případě vyšetřit. Z pouze lehkého kašlání se může zvolna vyvinout chronický kašel. Koně jsou jako běhavá zvířata závislí na zdravých plících a již lehký kašel může vést k velké ztrátě výkonosti. Pokud tedy kůň kašle, měla by první cesta vést k veterináři!

Aby koník zůstal zdravý i v sychravém počasí, můžete podporovat jeho imunitní systém a plíce doplňkovým krmivem a takto předejít onemocněním plic. Pro oživení dýchacích cest a posílení průdušek jsou vhodné bylinky jako pličník, tymián, eukalyptus, černý kmín a jitrocel.

Pro prokrvení plic  je velmi důležitý pravidelný pohyb. Ten přispěje i k tomu, že se uvolní možné hleny. Pomalé, klidné klusání bez velké námahy pomáhá odkašlání. V zimě je také čas od času vhodný trénink na lonži. Nejen pohyb na čerstvém vzduchu je pro Vašeho koně zdravý. Kůň také potřebuje čerstvý vzduch ve stáji. Proto je nutné pravidelné větrání. Také je nezbytné krmit  kvalitním senem a poskytnout koni vždy k dispozici čerstvou vodu! Pokud Vašeho koně chováte venku, potřebuje také skrýš před špatným počasím. Když jsou koně promočení, může v zimě rychle dojít k onemocnění.

Je-li už ale pozdě a Váš kůň opravdu trpí kašlem, může pomoci již jen zvěrolékař.

Více o kašli u koní se můžete dozvědět zde.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*