Když přestane kočka chodit na toaletu…

Kočky jsou známé jako velmi čistotná zvířata. Mnohokrát za den se myjí a zpravidla vykonávají svou potřebu na kočičím záchodě. Kočičí majitelé ale znají mnoho případů, kdy domácí tygříci z ničeho nic přestanou na kočičí záchod chodit a místo toho si ulehčí na koberci či na jiném místě doma.

Nejen pro majitele je to nepříjemná záležitost. Pro domácího tygříka je jistě nepříjemný důvod, který toto chování vyvolává. Zjišťování příčiny není vždy snadné, protože problém může být velmi komplexní. Příčina tohoto chování může mimo jiné být i stresující situace. Kočky tento stres ukáží někdy až za léta a v úplně jiné situaci.

Co tedy dělat, když domácí tygřík z ničeho nic přestane používat svou kočičí toaletu a jak se dá používání toalety ovlivnit? V první řadě by měla být kočka vyšetřena zvěrolékařem, aby se vyloučily případné nemoci jako např. zánět močového měchýře, které k takovému chování mohou vést. Jsou-li veškeré nemoci vyloučené, je třeba hledat příčinu nežádoucího chování jinde: mazlíček se necítí dobře a nějaká okolnost ho přivádí do stresu.

Kočky nesnáší i sebemenší změny v domácnosti: nový nábytek, nová kočičí toaleta či přestěhování mohou pro mazlíčka znamenat velký stres, na který poukáže nepoužíváním své toalety.

Někdy pomůže pouhé přemístění toalety na neobvyklé místo. Toaletu postavte jinam a problém bude třeba rychle vyřešen. Místo, na kterém kočičí toaleta stojí, by mělo být na jednu stranu klidné a na druhou stranu mají kočky rády místo, odkud mají dobrý přehled o okolí.

Navíc je pro domácího tygříka velmi důležitá velikost toalety. Kočka musí mít možnost se pohodlně otočit. Některé kočky také odmítají toalety s krytem, jiné toalety s dvířky.

Jiným důvodem, proč domácí tygřík odmítá chodit na toaletu, může být znečištěné stelivo. Proto je velmi důležité kočičí toaletu pravidelně čistit a kočkolit vyměňovat. Úspěch může také někdy přinést jiný druh steliva. Třeba Vaší kočičce nevoní ten kočkolit, který zrovna voní Vám.

Pokud máte víc kočiček, nebo máte nový kočičí přírůstek, je vhodné mít více kočičích toalet. Toalety postavte na různá místa v bytě či domě, ale nikdy ne vedle sebe.

Kočky se někdy cítí rušeny nejen dalšími kočkami, ale mohou také žárlit na nové členy v domácnosti. Žárlivost dají najevo tím, že potřebu vykonají jinde než na kočičím záchůdku. V tomto případě potřebují mnoho pozornosti jak svých dosavadních majitelů, tak i nového člena rodiny.

Při situacích jako je například stěhování, cestování, nebo změna majitele mohou pomoci snížit stres také homeopatické přípravky jako jsou Bachovy esence.

V žádném případě kočičku netrestejte za něco, co již pro ní samotnou znamená stres a pokuste se zjistit důvod nežádoucího chování.

Velký výběr kočičích toalet najdete zde, výběr kočkolitů zde.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*