Nemrznoucí směsi: jedovatá dobrůtka pro psy a kočky

Přichází znovu období, kdy motoristé budou muset používat nemrznoucí směsi. Ale pozor: tyto přípravky jsou pro psy a kočky velmi lákavé a zároveň jedovaté!

Nemrznoucí směsi obsahují ethylenglykol. Tato chemická látka je bezbarvá a bez vůně. Psy a kočky ale rozhodně láká svou chutí, je totiž velmi sladká. Stačí jen pár mililitrů této tekutiny a zvíře se otráví.

Po styku s ethylenglykolem dojde v těle zvířete ke tvorbě krystalů, které poškodí hlavně mozkové cévy a ledviny. Následkem je těžké poškození ledvin, nebo jejich smrtelné selhání. Příznaky otravy se v akutním případě projeví motáním zvířete, zvracením, zrychleným dýcháním, křečemi až bezvědomím. Příznaky otravy se podle množství  projeví 1 až 6 hodin po styku s chemikálií.

Zvířata mohou přijít do styku s touto látkou pokud byla směs někde vylita, nebo se například v garáži nachází otevřená nádoba se směsí.

Jako první pomoc při otravě ethylenglykolem podejte živočišné uhlí a Vašeho mazlíčka odvezte ihned ke zvěrolékaři.

Je důležité, aby k olizování nemrznoucí kapaliny a následující otravě zvířete vůbec nedošlo. Láhve se směsí se musí ihned po použití dobře uzavřít a látka po vylití odstranit. Takto zůstane Váš mazlíček zdravý.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*