Domácí zvíře: vhodné překvapení od Ježíška?

Mnoho dětí si pod vánoční stromeček přeje nějaké domácí zvířátko. Je ale takový dárek opravdu vhodný?

Již dnes jsou útulky přeplněné zvířátky, která čekají na nový domov. Mnoho zvířat se do útulku dostane tak, že majitelé, kteří zvíře strašně moc chtěli, najednou zjistí, že přeci jen nemají tolik času se o zvíře starat, nebo že tento nový člen rodiny stojí až moc peněz.  Z ničeho nic se tak zvíře ocitne v útulku.

Ani děti, které si domácí zvířátko moc a moc přejí, nemají představu o tom, kolik péče kočka, pes, králíček či jiní domácí mazlíčci potřebují. Stejně tak nevědí, kolik peněz domácí mazlíčci mohou stát. Nejedná se jen o náklady na krmivo a jiné nutné potřeby, ale také o placení pravidelných návštěv u zvěrolékaře, nebo při onemocnění zvířete.

Zvířátka jsou roztomilí tvorové, kteří mimo pravidelné péče potřebují také pozornost. Ze začátku dělají dětem radost, děti ale často ztratí o zvířátka rychle zájem. Pak nastane problém, že se o mazlíčka nikdo nechce, nebo nemůže starat a zvíře skončí v útulku, kde čeká na to, až se nad ním někdo smiluje a dá mu nový domov.

Před pořízením zvířete se každý musí zamyslet nad tím, jaké zvíře si přeje, jestli se zrovna tento druh zvířete hodí k jeho životnímu stylu a důkladně se informovat o tom, co vybraný druh zvířete vyžaduje. Toto platí i pro děti, pokud se zvířátko pořizuje pro ně. Ale i v tomto případě musí být rodičům jasné, že i když zvíře patří dětem, kteří před jeho pořízením slíbí, že se o nového příslušníka rodiny budou starat, je dost pravděpodobné, že se na konec budou muset o zvíře starat sami.

Ušetřete domácím zvířatům smutný útulkový osud a pod vánoční stromeček je nedávejte. Jako překvapení od Ježíška nejsou vhodná.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*