Vánoce: klidné nebo nebezpečné svátky pro Vaše mazlíčky?

Sice si každý přeje prožít klidné a příjemné vánoční svátky, přesto je zrovna tento čas mnohokrát stresový a neklidný. I pro domácí mazlíčky mohou tyto svátky znamenat stres a mohou být dokonce i nebezpečné. O tom svědčí i fakt, že je přes svátky počet návštěvníků veterinárních ambulancí dost vysoký. Pokud majitelé dbají na určitá pravidla, mohou i jejich mazlíčci prožít příjemné svátky.

Kde na domácí zvířata číhá vánoční stres a nebezpečí?

O Vánocích ve většině domácností nastane výjimečná situace. Je to období častých návštěv, na které zvířata nejsou většinou zvyklá. Navíc mají majitelé kvůli svátkům a návštěvám méně času na své mazlíčky. Možná se dokonce na krátkou dobu změní doba krmení nebo procházek. Toto vše znamená pro domácí mazlíčky stres. V této neobvyklé situaci je nezbytné, aby měla domácí zvířata místo, kde mohou mít svůj klid a kde nebudou rušena.

Mimo toho se ozdobí dům či byt předměty, které jsou pro domácí zvířata neobvyklé. Nebezpečí mohou způsobit vánoční dekorace i sladkosti.

Neobvyklým, ale o to zajímavějším předmětem v domácnosti je vánoční stromeček. Tento kočky přímo vyzývá k lezení! Aby přitom nespadl, doporučuje se stromek přivázat.

Některá zvířata se chtějí napít vody z nádoby stojanu stromku či vázy s větvičkami. Podle množství či doby, po kterou stojí stromek nebo větve ve vodě, mohou nastat zdravotní problémy. Etherické oleje a další v této vodě rozložené obsažené látky dráždí žaludeční a střevní sliznice. Průjem se zvracením jsou často následkem.

Dalším ohrožením pro domácí mazlíčky jsou ozdoby na stromečku. Zavěšené vánoční kouličky ze skla mohou kočku či psa poranit. Houpající se kouličky vyzývají psy a kočky ke hraní. Spadne-li koule na zem a rozbije se, tak si čtyřnozí kamarádi mohou pořezat tlapičky o střepy. V domění, že se jedná o hračku, budou některá zvířata ozdobné kouličky zkoušet chytat, brát je do tlamy a kousat. Tyto křehké ozdoby se mohou rychle rozbít a zvíře v tlamě pořezat. K vnitřním zraněním může dojít při spolknutí střepů.

Nebezpečnou ozdobou pro domácí mazlíčky také jsou lamety a girlandy, které zvířata mohou spolknout. Mohou se v trávícím traktu zamotat a takto může dojít k blokování trávícího traktu nebo neprůchodnosti střev. Pokud Vaše zvířátko podobné ozdoby spolklo, nikdy je sami nepokoušejte vytáhnout. V takovém případě odvezte zvíře ihned ke zvěrolékaři.

Nebezpečné pro domácí mazlíčky jsou i hořící svíčky, ať již na vánočním stromečku, nebo jako dekorace. Zvířata, i ptáci, kteří doma volně létají, se mohou o svíčky vážně spálit a pokud svíčku převrhnou či shodí, může navíc dojít k požáru. Pokud máte zapálené svíčky, je lepší, když máte Vaše miláčky pod dohledem.

Dalším ohrožením domácích mazlíčků jsou vánoční sladkosti. Cukr je pro ně nevhodný. Ale ještě horší je to s čokoládou. Čokoláda obsahuje theobromin, který je pro psy a kočky nebezpečný a zvíře může dokonce i otrávit.

Mimo toho jsou dobrůtky zavěšené na stromečku velmi lákavé a zvířata je dokážou sníst i v nezdravém staniolu. I o Vánocích jsou pamlsky speciálně vyrobené pro zvířata tou nejlepší volbou.

I když se dříve zvířata krmila zbytky od stolu, dnes se již ví, že taková strava neodpovídá jejich správné výživě. Zbytky vánočních lidských dobrůtek mohou zvířatům způsobit potíže, protože jsou většinou kořeněná a příliš mastná. Následovat mohou bolesti žaludku, zvracení či průjem. Podávání kostí  může mít stejné následky. Navíc se kosti mohou zapíchnout a často se dají odstranit jen operativně. Proto se doporučuje podávání jen těch krmiv, na která jsou Vaši mazlíčci zvyklí.

Nakonec může u domácích mazlíčků po vánočním mlsání nastat stejný problém jako u lidí: zvířata mohou mít nadváhu a hubnutí není vůbec jednoduché.

Na co ještě musíte dávat pozor?

Kočky rády okusují květiny. Ale vánoční hvězda, jmelí, tůje, tis a cesmína jsou pro kočky jedovaté.

Další nebezpečí pro domácí zvířata, hlavně hlodavce nebo mláďata, mohou být kabely elektrických osvětlení. Kabely tato zvířata přímo vyzývají k okusování.

Pokud majitelé domácích zvířat myslí při vánočních přípravách i na své mazlíčky a podle toho Vánoce připraví, proběhnou Vánoce jistě šťastně a vesele.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*