Včasné zazimování zahradního jezírka

Zima sice ještě nenastala, ale příprava zahradního jezírka musí probíhat včas: již na podzim a ne teprve když přichází první mrazy. Co se ale musí udělat proto, aby v jezírku rybky zimu přežily?

Na podzim by ryby měly být dostatečně a dobře krmeny. To jim pomůže nasbírat rezervy a přečkat zimu. V zimě tito obyvatelé zahradních jezírek potřebují svůj klid a mají velmi redukovanou látkovou výměnu. Krmení přes zimu nepotřebují.

Již při zakládání jezírka se musí myslet na dobu mrazů. V zimě rybky v jezírku potřebují proti mrazu ochránit. Zahradní jezírko nesmí být moc malé či příliš mělké – v tomto případě by jezírko v dlouhých mrazech úplně promrzlo. Ve středu proto musí být jezírko hluboké nejméně 80 centimetrů, ještě lepší je hloubka jeden metr. Při delších mrazových fázích tak vrstva vody nacházející se na dně nezmrzne. V nejspodnější vrstvě se pak drží teplota kolem čtyř stupňů a to je právě ta zóna, ve které rybky přezimují. Na co se ještě musí dbát?

Na podzim je důležité z jezírka odstranit napadané listí jako i zbytky rostlin a bláto ze dna. Organické zbytky jinak při rozkládání tvoří toxické plynné látky, které mohou od určitého množství rybky otrávit.

Rostliny, které v jezírku přes zimu mohou zůstat, se musí sestříhat. Citlivé a exotické rostliny se musí dát přes zimu dovnitř.

Navíc se z jezírka musí odstranit filtry a čerpadla, je-li čerpadlo odolné proti mrazu, musí se alespoň vypnout.

Zamrznutí hladiny je pro rybky nebezpečné. Pokud při delších mrazových fázích hladina kompletně zamrzne, dojde k zábraně přísunu kyslíku. Proti zamrznutí hladiny lze použít polystyrénové desky. Když hladina přeci jen zamrzne, v tomto případě musíte počkat na teplejší dny. Nikdy led nerozbíjejte.

Takto mají Vaše rybky dostatečnou ochranu v zimě a mohou si užívat klid a odpočinek, který  po tuto dobu potřebují. Vy se můžete v klidu těšit na jaro a s ním probouzející se jezírko.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*