Línání psů a koček

Zatímco lidé si mohou obléknout lehké nebo teplejší oblečení když se venku otepluje nebo ochlazuje, domácí mazlíčci tuto možnost nemají. Aby se teplotám mohli přizpůsobit, dochází k línání. Výměna srsti probíhá hlavně na jaře a podzim, který právě přichází, a trvá zhruba 6 až 8 týdnů. Mazlíčci staré chlupy ztrácí a nová srst dorůstá. Tato doba není namáhavá jen pro jejich majitele, kteří musí vypadané a všude přichycené chlupy stále odstraňovat, ale také pro organizmus domácích mazlíčků znamená línání stres. Tento proces je stojí mnoho energie.

Pro majitele zvířat jako i pro jejich mazlíčky existuje více možností, které oběma stranám toto období usnadní.

Důležité je pravidelné, nejlépe denní vyčesávání Vašeho zvířete vhodným kartáčem. Vyčesáváním odstraníte staré uvolněné chlupy a navíc se prokrví pokožka. Jinak se nevyčesané chlupy mohou rychleji zplstit. Pokožka není pak dobře ovzdušněná. Pod chuchvalci chlupů se mohou rychle a jednoduše množit bakterie, tvořit plíseň a ekzémy. Navíc kočky, u kterých je známé, že se víckrát denně myjí a olizují, chuchvalce polykají. Tyto chomáče musí pak vyzvracet. Proto potřebují denně přístup ke kočičí trávě, která tento proces podpoří.

Zde naleznete vhodné kartáče pro psy a pro kočky.

Nezbytná pro tuto fázi je také správná a vyrovnaná výživa. Při línání může dojít ke ztrátě biotinu. Vy tedy Vašeho mazlíčka můžete po tento čas podpořit biotinovými preparáty a esenciálními mastnými kyselinami. Výživa by měla především v této fázi také obsahovat dostatečné množství bílkovin a minerálních látek.

Doplňky stravy pro podporu zdravé kůže a srsti najdete zde – pro kočky a pro psy.

Při úklidu a odstraňování vypadaných a všude přichycených chlupů Vám potom pomohou odchlupovací válečky, vlhké gumové rukavice, kterými se dají chlupy odstranit z textilu a vysavače se speciálními násadami pro odstraňování chlupů zvířat.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*