Jak chránit Vašeho mazlíčka před vedrem?

V posledních dnech nás trápí velká vedra. Lidé si s vysokými teplotami mohou aspoň do určité míry poradit sami. Pro domácí mazlíčky to však tak jednoduché není a potřebují od nás pomoci.

Jak ale chránit domácí zvířata před horkem, které pro ně může být i nebezpečné?

Zde je několik rad:

–          Psi

Ve velkých vedrech byste měli delší procházky a sportovní aktivity s Vaším čtyřnohým kamarádem přeložit na chladnější ranní nebo večerní hodiny. Pes by vždy, i na procházkách, měl mít k dispozici pitnou vodu a možnost se koupat.

Pozor: hlavně psi se světlou nebo řídkou srstí se mohou na slunci spálit. Ale slunce může být nebezpečné také pro čumák a uši. Psi by se tedy měli podle potřeby mazat krémem s ochranným faktorem.

–          Kočky

Chránit kočky před horkem není tak jednoduché. Za prvé kočky milují teplo až horko, a za druhé málo pijí. Přesto je velmi důležité, aby měly v misce vždy k dispozici čerstvou vodu. Voda se musí často vyměňovat. Pokud Vaše kočička žije v bytě, za horkých dnů byste aspoň v jednom pokoji měli zatahovat žaluzie, aby se  udržel chlad. Chodí-li Vaše kočka ven, nepouštějte ji ven přes poledne. Také bílé kočkyse na slunci mohou spálit a měly by se tedy mazat ochranným krémem v obličeji a na uších.

–          Králíci a morčata

Králíci a morčata by se měli dávat do venkovní ohrádky jen když mají k dispozici dostatek stínu a úkrytů, nebo až večer. Ohrádky by ovšem měly být dobře zajištěny. Tato zvířátka při vysokých teplotách ráda hrabou, protože si hledají chladnější místo na odpočinek. Pokud Vaše mazlíčky do ohrádky dávat nemůžete a v bytě je velké horko, můžete je přemístit do příjemně chladného sklepa. V každém případě platí: i pro drobná zvířátka je čerstvá voda k pití nezbytná.

Také je důležité, aby venku chovaní králíci byli očkováni proti králičímu moru a myxomatóze.

–          Ptáci

Ptačí klec by měla stát na místě, kde není moc velké horko, pozor ale také na průvan! Voliéry by se měly přikrýt, aby jejich obyvatelé byli v bezpečí před přímým sluncem. Voda v koupelničkách jakož i v pítkách se musí vyměňovat častěji, aby se nemohly tvořit bakterie.

–          Exotická zvířata

Také exotická zvířata jako například leguáni a želvy potřebují v těchto vedrech stinná místa a možnosti ke koupání, i když jsou na horka zvyklá.

Všeobecně se dá říct, že ve vedrech zvířata vždy potřebují přístup k pitné vodě a musí mít k dispozici chladná a stinná místa k úkrytu. Nikdy Vaše mazlíčky nenechávejte ani na chvilku v uzavřeném autě. V autě se rychle vytvoří velké horko, i když auto stojí ve stínu a má otevřená okna nebo střechu. Toto vedro může pro Vašeho mazlíčka znamenat ohrožení života.

Další informace o ochraně pejsků před sluncem naleznete v našem magazínu.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*