Máme tu léto– a s ním i klíšťata!

Jaro a léto nejsou jen obdobími slunce a tepla, ale také obdobím klíšťat. Pokud venkovní teplota trvale stoupne nad 7 stupňů, začínají vylézat ze svých skrýší: klíšťata se schovávají na keřích a v trávě a hladově vyhlížejí svou kořist! Tito parazité reagují na zápach kysličníku uhličitého a kyseliny máselné, které zvíře vydává dýcháním a pocením. Na hostiteli si vyhledá teplé místo, kde je pokožka tenká a tam se zakousne.

Kousnutí klíštětem zvíře sice nebolí, o to horší ale mohou být jeho následky pro kočku i psa: při zakousnutí se do těla domácího mazlíčka nedostanou jen sliny parazita, ale s nimi také původce nebezpečných chorob infikovaného cizopasníka jako je známá borelióza. Příznaky se často ukazují až po dlouhé době.

Ale tak daleko to dojít nemusí: již při zánětu po zakousnutí klíštěte byste měli navštívit Vašeho veterináře. Příznaky zánětu vyvolaného zakousnutím klíštěte mohou být: otoky, bolesti, zemdlenost, odmítání potravy. Po procházkách nebo výběhu venku byste měli srst Vašeho mazlíčka důkladně prohlédnout, klíšťata co nejdříve odstranit a ránu dezinfikovat.

Ještě lepší je včasná prevence!

Možností ochrany proti obtížnému hmyzu je několik:

–          spot-ony: tyto antiparazitní roztoky se zvířeti aplikují na jedno nebo více míst na kůži a tímto se stane pro klíšťata neatraktivní.

–          antiparazitní prostředky ve spreji: tyto prostředky zvíře chrání po dobu zhruba 3 až 4 týdnů.

–          antiparazitní obojky: odpuzují klíšťata a účinkují po dobu 4 až 5 měsíců.

Někteří majitelé zvířat přísahají na ochranu proti klíšťatům přírodními prostředky jako etherickými oleji, které se nakapou na obojek nebo česnekem přimíchaným do krmiva. Ale pozor: česnek může být ve velkém množství pro Vaše zvíře nebezpečný!

Co dělat, když u Vašeho zvířete přece jenom objevíte klíště?

Klíště zvířeti co nejdříve opatrně vytáhněte, uchopte ho co nejblíže u kůže. K vytahování použijte kleštičky nebo háček na klíšťata a dbejte na to, abyste parazita vytáhli celého – i s hlavičkou! Po vytáhnutí klíště usmrťte rozmačkáním v kousku papíru nebo ponořením do sklenice alkoholu; místo zakousnutí Vašemu mazlíčkovi dezinfikujte. Nepodařilo se Vám odstranit celé klíště? V tomto případě navštivte Vašeho veterináře.

Pozor: parazita před odstraněním nikdy nenatírejte olejem nebo lepidlem. Klíště se takto sice udusí, ale přitom vypustí hodně slin do těla Vašeho zvířete a tímto i nebezpečné původce nemocí.

Kleštičky a háčky na klíšťata, ochranné přípravky proti hmyzu a klíšťatům a antiparazitní obojky pro příjemné jaro bez klíšťat najdete na stránkách zoohit!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*